Czym różni się okulista od pozostałych specjalistów zajmujących się wzrokiem?

Czym różni się okulista od pozostałych specjalistów zajmujących się wzrokiem? Prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku jest niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na komfortowym życiu. Wszelkie problemy dotyczące oczu zasługują na szczególną uwagę. W momencie wykrycia jakichkolwiek objawów nie wolno zwlekać i trzeba udać się do właściwego specjalisty. Okulista, optyk, refrakcjonista czy też optometrysta — każdy z nich zajmuje się problematyką jakości widzenia i sprawnego funkcjonowania naszych oczu.

Różnią się jednak między sobą stopniem i zakresem działań. Właściwy wybór może sprawić nam trochę problemów, jeżeli nie orientujemy się w tej tematyce. Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tych profesji. Gdy poznamy to, czym dokładnie się zajmują, z łatwością podejmiemy decyzję, kiedy należy ich odwiedzić. 

Specjaliści zajmujący się problemami oczu — refrakcjoniści oraz ortoptyści

Refrakcjoniści ograniczają się wyłącznie do kwestii związanych z wadami refrakcji układu optycznego oka. Chodzi mianowicie o takie problemy jak astygmatyzm, starczowzroczność, nadwzroczność, czy też krótkowzroczność. W praktyce sprowadza się to do dobierania właściwych soczewek kontaktowych lub okularów umożliwiających skuteczne skorygowanie tych wad. Z kolei ortoptystka specjalizuje się w trudnościach wynikających z obuoczności oraz dysproporcji w tym zakresie. Oprócz tego może prowadzić diagnostykę i terapię przy problemach z ruchem gałek ocznych. Są to między innymi zez, wadliwe widzenie obuoczne wynikające ze wszelkiego rodzaju ubytków wzroku w pojedynczym oku. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania tych dwóch zawodów, konieczne jest ukończenie podyplomowych szkoleń. Z uwagi na specjalistyczny zakres działania, należy się do nich udać, gdy wiemy, co dolega naszym oczom. Oznacza to, że najlepiej w pierwszej kolejności odwiedzić jednak okulistę.

Optyk czy optometrysta — do kogo się udać, gdy mamy problemy ze wzrokiem?

okulistyka

Zgodnie z powszechnie obowiązującą definicją, za optometrystę uznaje się profesjonalistę odpowiedzialnego za diagnozowanie chorób oczu. Co więcej, musi dobrać właściwe postępowanie do stanu naszego układu optycznego. Chodzi konkretnie o przygotowanie programu rehabilitacji, powiązanego z korekcją wady wzroku, z którą się borykamy. W praktyce sprowadza się to do dobierania odpowiednich soczewek kontaktowych lub okularów, które poradzą sobie z konkretną wadą wzroku. Oprócz tego wybiera wszelkie uszlachetnienia oraz filtry barwne wpływające na jakość widzenia. Aby zostać optometrystą możemy ukończyć studia podyplomowe na kierunku optometria lub studia wyższe na kierunku fizyka o specjalności optometria. Taką osobę możemy zazwyczaj spotkać w salonie optycznym. Nie tylko pomoże w wyborze prawidłowych okularów, ale również wszelkich akcesoriów, które mogą się nam przydać. Chodzi między innymi o płyny do płukania i przechowywania soczewek kontaktowych oraz właściwe pojemniki. Optometryści znają się na chorobach oczu i w razie wykrycia jakichkolwiek objawów może zalecić wizytę w gabinecie okulistycznym. Mimo wszystko rozsądniej jest udać się od razu do okulisty, jeśli doskwierają nam jakieś problemy ze wzrokiem.

Z kolei optyk jest osobą, do której udajemy się z wynikami badań diagnostycznych od powyższych specjalistów. Specjalizuje się w dobieraniu właściwych szkieł korekcyjnych i soczewek, które pomogą nam z naszą wadą wzroku. Bardzo często zdarza się, że optycy posiadają również uprawnienia do zawodu optometrysty oraz ortoptysty. Przekłada się to na szerszy zakres oferowanych usług. W praktyce bardzo często wystarczy wizyta u optyka, aby zdiagnozował on wadę wzroku i dobrał właściwe szkła. Zajmuje się także ostateczny przygotowaniem ich do noszenia w oprawach. Oczywiście możemy się także udać do niego z receptą od okulisty. Na jej podstawie zajmie się wtedy wykonaniem prawidłowych okularów. To właśnie do tej osoby udajemy się także, gdy zajdzie potrzeba konserwacji lub naprawy uszkodzonych szkieł. Jeżeli mamy problemy z jakością widzenia, wizyta u optyka jest dobrym pomysłem. Należy tylko sprawdzić, jakie konkretnie ma uprawnienia. Inaczej wygląda sprawa w przypadku okulistów. 

Okulista — kiedy i dlaczego warto go odwiedzić?

Jako jedyny jest lekarzem medycyny, który specjalizuje się w dziedzinie zwanej okulistyką. W jej ramach okuliści zajmują się przede wszystkim profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem wszelkich chorób oczu. Z tego powodu muszą posiadać także wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania narządów optycznych. Do gabinetu okulisty powinniśmy się udać, jeśli nigdy jeszcze nie przechodziliśmy badania wzroku. W sytuacjach, gdy pomoc tego specjalisty okazuje się niezbędna, ma ona charakter chirurgiczny lub farmakologiczny. Jeżeli wykryje u nas wadę wzroku, to zostaniemy skierowani do optyka. Natomiast w przypadku poważniejszych komplikacji, będzie w stanie zaoferować nam pomóc. Okulistów możemy spotkać zarówno w szpitalach, przychodniach, gabinetach prywatnych, jak i innego typu placówkach medycznych. Na wizytę u tego lekarza nie potrzeba nam żadnego skierowania.