Wynajem maszyn budowlanych – czy to się opłaca?
Wynajem maszyn budowlanych – czy to się opłaca? Bez względu na to, jakie prace budowlane czy też remontowe wykonujemy, potrzebny będzie do tego specjalistyczny sprzęt budowlany. Ceny zakupu tego sprzętu to wydatki rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty użytkowania oraz utrzymania maszyn, ale również koszty konserwacji, przeglądów i napraw. Po zsumowaniu otrzymujemy ogromne kwoty, które wielu przedsiębiorców mogą przerażać.
Jakie są więc alternatywy dla firm budowlanych? Istnieje, oczywiście możliwość zewnętrznego finansowania zakupu sprzętu budowlanego w postaci leasingu czy też kredytu bankowego. Od razu należy zaznaczyć, że ze względu specyfikę tego sprzętu (wysoka cena, trudna zbywalność, duże koszty przechowywania) wiele firm leasingowych czy też banków odmawia udzielenia finansowania. Nie ma się co załamywać, z pomocą właścicielom firm przychodzi wynajem maszyn budowlanych. Usługa, która cieszy się coraz większą popularnością w Polsce.
Długoterminowy wynajem maszyn budowlanych
Firmy zajmujące się wynajmem sprzętu budowlanego wyróżniają jego dwa podstawowe rodzaje: wynajem krótkoterminowy i wynajem długoterminowy. Jak łatwo się domyśleć, różnica polega na długości okresu, w którym użytkujemy sprzęt. Komu opłaca się krótki a komu długi wynajem? Wynajmowanie maszyn budowlanych na krótki termin opłaca się zwłaszcza wtedy, gdy potrzebny jest sprzęt pomocniczy na budowie oraz w sytuacji, gdy koszty transportu urządzeń z siedziby czy też bazy firmy byłyby wyższe niż zyski. Często dochodzi do sytuacji, że firma budowlana z Pomorza podejmuje się zlecenia np. w górach. Jeśli zamówienie to nie jest zbyt czasochłonne, firmy decydują się na wynajem sprzętu budowlanego w okolicy zamiast transportować go przez cały kraj. Jest to rozwiązanie dużo bardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.
Długoterminowy wynajem maszyn budowlanych polecany jest przy bardziej skomplikowanych a przede wszystkim czasochłonnych pracach, kiedy potrzebny będzie dostęp do sprzętu na kilkanaście miesięcy. Wiele firm budowlanych ma problem z uzyskaniem zgody na leasing drogiego sprzętu budowlanego lub otrzymane warunki okazują się być bardzo drogie. To właśnie w takich przypadkach, firmy te decydują się na wynajem maszyn budowlanych. Warto również pamiętać, że wynajem na długi okres jest dużo tańszy niż wypożyczanie maszyn na krótkie okresy. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców decyduje się na wypożyczenie najbardziej potrzebnego sprzętu na długie okresy. Mając w głowie możliwość użycia ich na kilku budowach.
Wynajem maszyn budowlanych pozwala łatwiej kontrolować wydatki
Jaki sprzęt może być przedmiotem wynajmu? Oferty polskich firm oferujących takie usługi są bardzo szerokie, ale zazwyczaj można podzielić je na pięć segmentów. Są to ciężkie maszyny konstrukcyjne, maszyny i drobny sprzęt budowlany użytkowany na co dzień, sprzęt do robót wysokościowych, sprzęt stanowiący infrastrukturę i zaplecze placu budowy oraz moduły mieszkalne (kontenery dla pracowników). Jak widać z oferty takich firm mogą korzystać, zarówno duże firmy budowlane, które obsługują ogromne inwestycje, jak i niewielkie firmy, które są jedynie podwykonawcą czy też realizują małą budowę. Co ciekawe, z oferty firm wynajmujących maszyny budowlane mogą również korzystać osoby prywatne, samodzielnie wykonujące prace budowlane. Co zyskują klienci takich wypożyczalni? Przede wszystkim lepszą kontrolę wydatków. Cena za wynajem konkretnego sprzętu jest jasno ustalona z góry, stąd przedsiębiorca ma pewność, że nie zapłaci więcej. Dodatkowo, wiele firm wynajmujących maszyny budowlane oferuje także ich serwis i konserwacje. Pozwala to w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu, nie martwiąc się o konieczność przeprowadzania napraw czy też remontu sprzętu budowlanego.
Na co zwrócić uwagę decydując się na wynajem sprzętu budowlanego?
Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową. W szczególności powinieneś dużą uwagę zwrócić na zapisy mówiące o serwisie czy też naprawie wynajmowanych maszyn budowlanych. Praktyk jest wiele, niektóre wypożyczalnie naprawiają sprzęt własnymi siłami i bezpłatnie, inne natomiast obciążają klienta kosztami naprawy lub zmuszają do samodzielnego przeprowadzenia prac. Zapis ten może znacząco wpłynąć na końcową cenę jaką będziemy musieli zapłacić. Dodatkowo, warto dobrze sprawdzić firmę, z którą chcemy nawiązać współpraca. Zwłaszcza w kontekście opinii na temat danej firmy, ale również stanu parku maszyn. Im nowsze maszyny są oferowane na wynajem, tym lepiej dla firmy budowlanej. Kto nie chciałby pracować na nowoczesnym i jeszcze nie zużytym sprzęcie? Daje to ogromny komfort pracy, dzięki któremu można w pełni skupić się na swoich zadaniach. Koniecznie należy zapytać o dodatkowe koszty, które mogą pojawić się już w trakcie użytkowania. Jedną z największych zalet wynajmu maszyn budowlanych są przejrzyste i jasne koszty użytkowania takiego sprzętu – nikt nie chce się niemiło zaskoczyć już w trakcie wykonywania prac budowlanych, kiedy dowiaduje się o konieczności zapłacenia dodatkowych opłat.