Bielizna termoaktywna dobre rozwiązanie nie tylko do uprawiania sportu

Bielizna termoaktywna dobre rozwiązanie nie tylko do uprawiania sportu – jest bardzo ważnym elementem garderoby zwłaszcza u aktywnych fizycznie osób. Ten rodzaj bielizny posiada zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie sportowej. Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest  odprowadzenie wilgoci czyli potu oraz utrzymanie stałej temperatury ciała. Jednak jaką bieliznę termoaktywną wybrać pośród tak wielu różnych modeli dostępnych na rynku?

Różnica między bielizną termoaktywną, a termiczną

Panuje błędne przekonanie, iż bielizna termoaktywna jest tym samym co bielizna termiczna. Jednak są to dwa różne rodzaje bielizny. Bielizna termiczna ma tylko za zadanie chronić ciało przed chłodem oraz utrzymać  jego optymalną temperaturę. Odzież termiczna nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, a przy tym nie odprowadza wilgoci czyli potu. Zadaniem bielizny termicznej jest tylko i wyłącznie ochrona ciała przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego bielizna termiczna nie jest wskazana do uprawiania jakiegokolwiek sportu na wolnym powietrzu.             

Bielizna termoaktywna poprawia komfort uprawiania sportu- niezależnie czy jest to trening czy zawody. Najczęściej bielizna termoaktywna wykonana jest z elastycznych tkanin z zróżnicowanym składem- przeważnie jest to połączenie różnych sztucznych włókien, lecz niektóre tkaniny posiadają również dodatek wełny merynosów (posiadające podobne właściwości  do sztucznych włókien). Bielizna termoaktywna nie tylko idealnie izoluje od czynników zewnętrznych, lecz również zapewnia odpowiednią wentylację, a przy tym odprowadzanie wilgoci- potu. Bielizna termoaktywna jest bielizną oddychającą dzięki czemu jest idealna nie tylko dla sportowców, lecz również do wszelkiej aktywności fizycznej. 

Dlaczego warto nosić bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna poprawia ogólny komfort podczas uprawiania sportu- amatorsko i zawodowo. Bielizna termoaktywna o odpowiednim składzie i strukturze zapewnia bardzo dobrą wentylację oraz ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Uprawianie sportu niezależnie czy na zewnątrz czy w pomieszczeniu, dzięki odpowiedniej bieliźnie termoaktywnej będzie o wiele bardziej przyjemniejsze. Uprawianie sportu w normalnej odzieży sportowej np: w zwykłej bawełnianej koszulce nie jest zbyt wygodne. Bawełna nie odprowadza w żaden sposób wilgoci (chłonie wilgoć przez to stając się cięższa oraz pojawia się nieprzyjemny zapach). Zwykła odzież sportowa nie chroni także od negatywnych czynników atmosferycznych. Tylko odzież termoaktywna zapewnia utrzymanie ciepła na stałym poziomie. 

Jakie są rodzaje bielizny termoaktywnej

Naturalnie na rynku dostępna jest bielizna termoaktywna damska, męska oraz dziecięca. Jednak bardzo wiele producentów bielizny termoaktywnej dedykują ją do konkretnych dyscyplin sportowych. Najczęściej występujące rodzaje bielizny termoaktywnej:

  • do biegania-  musi być dobrze dopasowana, a przy tym elastyczna. Odporna przy tym na wszystkie czynniki atmosferyczne. Na rynku dostępna jest bielizna termoaktywna na każdą porę roku. Warto jednak kupić taki zestaw bielizny termoaktywnej do biegania, aby można było w nim biegać cały rok;
  • do jazdy na rowerze-  bardzo dobrym rozwiązaniem jest bielizna termiczna podobna do tej dla biegaczy. Do jazdy na rowerze można wybrać spodenki bądź spodnie z wkładką, która chroni od otarcia siodełek;
  • na narty- głównym zadaniem tej bielizny jest ochrona przed chłodem oraz odprowadzenie wilgoci. Na narty warto wybrać bieliznę termoaktywną np: z wełny merynosów bądź z domieszką tej wełny- grzeje, lecz nie przegrzewa oraz świetnie odprowadza wilgoć;
  • na siłownie- warto wybrać na siłownię lekka i cienką bieliznę termoaktywna, dzięki temu trening stanie się bardziej komfortowy;
  • na motocykl- bardzo poprawia komfort jazdy. Bielizna termoaktywna z wełny merynosów będzie idealnie chroniła przed jesiennym chłodem
  • do siatkówki, koszykówki oraz piłki nożnej- warto stosować termoaktywne spodenki oraz koszulki. Dzięki odpowiedniej wentylacji oraz swobodzie ruchów zwiększy się komfort gry. 

Na rynku można znaleźć bieliznę termoaktywną z ochraniaczami np: na łokciach czy kolanach. Ten  rodzaj bielizny termoaktywnej dodatkowo chroni niektóre obszary ciała przed kontuzjami. 

Jaki jest skład bielizny termoaktywnej?

odzież termoaktywna

Większość bielizny termoaktywnej dostępnej na rynku jest wykonana z tworzyw sztucznych. Dla większości osób może być to paradoks – panuje powszechne przekonanie, iż dla skóry najlepsze są naturalne materiały- najbardziej przewiewne oraz najzdrowsze dla skóry. Nie jest to niestety do końca prawda ponieważ odzież z tkanin naturalnych jest bardzo przewiewna , lecz nie posiada żadnych właściwości termoizolacyjnych oraz odprowadzania wilgoci. Odzież  w 100% z tkanin sztucznych jest mniej przewiewna, lecz gwarantuje lepsze właściwości termoizolacyjne. Większość bielizny termoaktywnej wykonana jest z poliamidu- sztucznego materiału, który posiada nie tylko właściwości termiczne, lecz również odprowadza wilgoć ze skóry. Wysokiej jakości bielizna termoaktywna jest bardzo dobrą inwestycja nawet na kilka lat intensywnego użytkowania. Jednak, aby bielizna posłużyła na dłużej należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie prania.