Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy?

Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy? Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których chcielibyśmy rozpocząć własną działalność gospodarczą, niestety nie mamy wystarczającej liczby funduszy na start. Jest to dość irytująca, jednocześnie problematyczna kwestia. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dotacji unijnych, o ile spełnimy podstawowe wymagania. Czym są Fundusze Europejskie? W jaki sposób pozyskać środki dla naszej firmy? Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę w sposób szczególny? O jakich niuansach nie możemy zapominać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Fundusze Europejskie – co to jest?

Dotacje unijne - jak pozyskać środki dla firmy?Fundusze Europejskie to jedna z organizacji międzynarodowych, która dysponuje ogromnym budżetem. To właśnie z niego finansowane są różne działania, które mają na celu zmniejszenie różnic pomiędzy państwami Unii Europejskiej i regionów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się środki, które są przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw czy też na walkę z niekorzystnym zjawiskiem bezrobocia. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że Fundusze Europejskie to nie tylko źródło gotówki dla młodych przedsiębiorców, ale także przedsięwzięcia, które mają na celu ułatwienia założenia nowej firmy. Finansowane są chociażby specjalistyczne szkolenia, kursy zawodowe czy też studia podyplomowe. Możemy liczyć na dofinansowania związane z rozpoczęciem działalności, a także na doradztwo zawodowe- specjalista pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas zawód. 

Zacznij od określenia swojego celu

Jeśli chcielibyśmy uzyskać dotacje unijne, musimy przede wszystkim wyznaczyć cel, na który środki Unii Europejskiej zostaną przekazane. W konsekwencji nie obędzie się bez przygotowania zaawansowanego biznesplanu działalności gospodarczej- to właśnie w nim umieszczamy swoje pomysły, a także uwzględniamy uzasadnienia czy też skutki. Nie możemy zapominać o tym, że konieczne jest wybranie zakresu przestrzennego i czasowego projektu. W konsekwencji musimy określić, na jakim terenie będzie działał projekt, a także kiedy będzie możliwe jego wdrożenie. Ciekawa jest także pożyczka na start dla przedsiębiorców. Z reguły jest ona niskoprocentowa, dzięki czemu jesteśmy w stanie zebrać pieniądze na niezbędne działania.

Zwróć uwagę na programy unijne

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie dotacje przyznawane są młodym przedsiębiorcom w ramach programów Unii Europejskiej. Tak więc kolejnym naszym krokiem powinno być wybranie programu operacyjnego, a także uwzględnienie działań, które w pewien sposób będą odpowiadały potrzebom naszej działalności. Należy pamiętać o tym, aby dopasować program w taki sposób, aby działanie w błyskawicznym tempie przyczyniło się do tego, że zamierzony cel zostanie zrealizowany. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że strzałem w dziesiątkę może okazać się specjalna aplikacja Portalu Funduszy Europejskich. to właśnie tam jesteśmy w stanie znaleźć poradnik, który pomoże nam wskazać, który program będzie dla nas odpowiedni.

Zdecyduj się na złożenie wniosku

Jeśli pożyczka unijna na start nie jest dla nas satysfakcjonująca i oczekujemy dotacji, której nie będziemy musieli zwrócić, wówczas musimy złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Zanim to nastąpi, musimy zapoznać się z terminami składania wniosków. Jeśli występujemy o dofinansowanie dopiero pierwszy raz, warto zdecydować się na skorzystanie ze szczegółowej instrukcji jego wypełnienia. Może ona okazać się strzałem w dziesiątkę, bowiem istotne jest, aby wypełnić wniosek bezbłędnie. Należy przygotować go zarówno w wersji papierowej, jak i tej elektronicznej. W załącznikach musimy uwzględnić takie dokumenty, jak chociażby harmonogram realizacji, analiza finansowa, biznes plan, studium wykonalności. Pamiętajmy o tym, że wcześniej wspomniane “papiery” będą oceniane pod względem merytorycznym. Treść dokumentów jest sprawdzana bardzo dokładnie, w konsekwencji ocena wniosku może trwać nawet 3 miesiące. Jeśli chcielibyśmy uzyskać pożyczki dla przedsiębiorców, wówczas możemy nawiązać współpracę z firmami konsultingowymi. Oferują one pomoc młodym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy. Oprócz tego, że wypełnią niezbędne wniosku, to będą monitorować realizację umowy, co z pewnością jest dla nas bardzo korzystne. 

Zobacz również:

Pamiętaj o podpisaniu umowy

Jeśli chcemy otrzymać dotacje z UE musimy podpisać odpowiednią umowę. Nawiązuje się ją z instytucją, która zajmuje się dotacjami. Należy pamiętać, że w dokumentach dokładnie określono wszelkie obowiązki, jak i uprawnienia realizacji projektu. Do tego uwzględniono szczegóły związane z rozliczeniem projektu. Wcześniej wspomniana dotacja jest wypłacana oczywiście w formie refundacji. Jeśli chcemy ją uzyskać, na koniec musimy złożyć jeszcze jeden wniosek o wypłatę. Załączamy także dokumenty, które mają na celu potwierdzenie wszelkich poniesionych kosztów- chodzi oczywiście o faktury. Wypełniając warunki umowy możemy być pewni, że otrzymamy środki pieniężne.