Przegląd praktyczny programów do aranżacji wnętrz
Przegląd praktyczny programów do aranżacji wnętrz. Kupiliśmy mieszkanie lub dom, planujemy remont. Przed nami rozpoczyna się kolejne wyzwanie. Jest to odpowiednie urządzenie wnętrza. Na początku wszystko wydaje się być łatwe i przyjemne. Oczami wyobraźni widzimy nowy salon, łazienkę, kuchnię… ale co zrobić, gdy wyobraźnia spłata nam figla i tak naprawdę nic do niczego nie pasuje, a zamiast jakiegoś porządku stylistycznego, mamy zwykły chaos i w końcu pustkę myślową?
Od czego powinniśmy zacząć, żeby do takiej sytuacji nie doprowadzić? Samodzielna zabawa w projektanta to prawdziwe wyzwanie, a projektowanie wnętrz dla laika wcale nie jest proste, zwłaszcza, gdy nie mamy zdefiniowanych konkretnych potrzeb i wizji. Na pomoc przychodzi jak zawsze Internet, a z niego nadciągają pożyteczne programy, które są przystosowane do samodzielnej i łatwej aranżacji wnętrz.
Płatne i bezpłatne programy do aranżacji wnętrz
Mieszkanie czy dom urządza się raz na przestrzeni kilku lub nawet kilkunastu lat. Potem są tylko tak zwane działania odświeżające wnętrza. Ale ten pierwszy raz zazwyczaj pomaga nam przetrzeć szlak. W sieci mamy płatne oraz bezpłatne programy, które pomagają w zaprojektowaniu wnętrz. Na rynku są też liczne programy służące wizualizacji takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Można je z powodzeniem niedrogo kupić na płycie, czasami są po prostu dodatkiem do kolorowych magazynów, które zajmują się aranżacją wnętrz.
Programy online do wystroju wnętrz
Bezpłatne programy, umożliwiające samodzielne projektowanie wnętrz, do końca nie są idealne. Programy nie zrobią za nas wszystkiego. Warto o tym pamiętać, że dzięki nim powstaje tylko poglądowa wizualizacja mieszkania. Zazwyczaj więc aplikacje nie odzwierciedlają wyglądu rzeczywistych płytek ceramicznych czy stylu mebli, ale pomagają przede wszystkim w ogarnięciu całości.
Jednym z takich bezpłatnych programów jest między innymi Google SketchUP. Pomaga on w umeblowaniu mieszkania przy pomocy trójwymiarowych modeli i umożliwia między innymi komponowanie koloru ścian wraz z meblami oraz dobór odpowiedniego oświetlenia. Powstanie więc w miarę zgodny z naszymi wyobrażeniami projekt kuchni, sypialni, salonu lub łazienki. Propozycją dla osób urządzających dom jest bardzo łatwy w obsłudze Autodesk Homestyler (działa na zasadach aplikacji Flash i nie ma ograniczeń systemowych). Dzięki niemu można zaprojektować również i ogród. Działa tutaj prosty mechanizm „przeciągnij i upuść”. Program ma dużą bazę gotowych elementów. Umożliwia obejrzenie projektu z góry i stworzenie wizualizacji w trójwymiarze. Roomtodo jest jedną z nowszych propozycji. Dzięki programowi można zaprojektować całe mieszkanie w 3D. Minusem jest brak możliwości meblowania pomieszczeń. W Power net+ projektowanie wnętrz odbywa się online. Program proponuje skorzystanie z dużej bazy elementów do aranżacji. Są tu meble, płytki, podłogi, schody, okna, panele ścienne. Dostępna jest faktura oraz kolor elementów. Dzięki niemu można z powodzeniem zaprojektować wnętrze, które jest nietypowe.
Programy do instalacji na komputerze
W sieci można też znaleźć darmowe programy do aranżacji wnętrz, których obsługa nie odbywa się online. Można je ściągnąć na swój komputer. Takim programem jest między innymi zaawansowana aplikacja Sweet Home 3D. Dzięki niej można zaprojektować cały dom lub mieszkanie w tym samym czasie. Plusem jest dokładność. Obiekty powstają w dobranych indywidualnie wymiarach, są umieszczane w konkretnym miejscu. Dlatego taki projekt może z powodzeniem być uznany za wiarygodny. Dostępna jest także wizualizacja projektu w 3D.
Programy od producentów
Producenci mebli lub płytek ceramicznych na swoich stronach internetowych bardzo często oferują możliwość wykonania aranżacji wnętrza. Dzięki temu projektowanie wnętrz z wybranych przez siebie konkretnych elementów wyposażenia jest jak najbardziej pomocne w wizualizacji przestrzeni mieszkalnej. Taki program udostępnia na swojej stronie między innymi IKEA czy producent mebli łazienkowych marka KOŁO albo Tubądzin – Mobilny Glazurnik.
Za jaki program warto zapłacić?
Część osób odpowie, że nie, ponieważ są one przeważnie dla profesjonalnych projektantów wnętrz. I po co płacić, skoro ten program nie będzie na siebie zarabiał, a tylko zajmował miejsce w pamięci komputera? Samodzielny projekt aranżacji wnętrz jest tylko zazwyczaj wstępem do oddania go w ręce profesjonalisty. Niestety, profesjonalna konsultacja i stworzenie wizualizacji kosztuje i to o wiele więcej niż program, który pomoże nam samodzielnie zweryfikować nasze pomysły. Po drugie – dom jest naszą prywatną przestrzenią i tak naprawdę tylko my wiemy, w jaki sposób chcemy go urządzić. Nie zawsze więc projektant trafi w 100 procentach w nasze gusta. Gdy sobie nie poradzimy, wtedy skorzystajmy z jego usług. Ale… wracając do programów. Jednym z programów, przy pomocy którego projektowanie wnętrz to sama przyjemność jest w pełni profesjonalny CAD Decor. Zaletą jest łatwość obsługi, wiele bardzo dokładnych funkcji wizualizacji, animacje 3D i możliwość stworzenia dokumentacji technicznej i wyceny remontu.
Projekt wnętrza może nam pokazać jak dobrze dobrać tapety ścienne lub farby do naszego pokoju. Wystój wnętrza to komfort mieszkania. Praktyczność doboru rolety też jest ważna. Mamy więc szeroki wybór programów. Jaki będzie najlepszy? Nie ma programu uniwersalnego, a każdy ma swoje plusy i minusy. Czasem warto skorzystać z programu dedykowanego wystrojowi łazienki czy kuchni lub skorzystać z możliwości wizualizacji całego mieszkania. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.