Do czego służą szpachle i gładzie?
Do czego służą szpachle i gładzie? Masy szpachlowe są produktami, które znajdują zastosowanie podczas przeprowadzania rozmaitych prac remontowych w domu. Wykorzystanie mas szpachlowych okazuje się niezbędne, aby możliwe było przygotowanie odnawianego podłoża do dalszych prac wykończeniowych. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć Państwu jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy gładziami szpachlowymi a gładziami gipsowymi. Zawarliśmy w nim szereg istotnych informacji z punktu widzenia każdego majsterkowicza. Zapraszamy do lektury!
Masy szpachlowe – co to takiego? Odpowiadamy!
Warto wiedzieć, że masy szpachlowe mogą być tak naprawdę wykorzystywane na szereg zróżnicowanych sposobów. Oczywiście, wszystko uzależnione jest przede wszystkim od właściwości danego produktu oraz od tego, jaka jest jego wytrzymałość. Wielu ekspertów podkreśla, że w zdecydowanej większości przypadków masy szpachlowe to masy naprawcze. Gładź szpachlowa może być wykorzystywana do wstępnego wyrównywania ścian a także do wypełniania pęknięć, ubytków, otworów po gwoździach czy rys.
Masz szpachlowe odgrywają kluczową rolę w budowie ścian i innych elementów konstrukcyjnych w systemie suchej zabudowy. Ich zastosowanie jest wszechstronne – są używane do łączenia płyt gipsowych, maskowania wkrętów użytych do montażu płyt, a także przy montażu aluminiowych narożników. Na rynku dostępne są nowoczesne masy spoinujące beztaśmowe, które zawierają zbrojące mikrowłókna, umożliwiające spoinowanie niektórych płyt bez konieczności używania taśmy zbrojącej. Choć często gładź szpachlowa stosowana jest lokalnie, to może być również efektywnie używana na większych powierzchniach, co pozwala znacząco zredukować nierówności ścian. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także estetyczne, przyczyniając się do uzyskania gładkich i równych powierzchni, co jest szczególnie ważne w wykończeniu wnętrz.
Wytrzymałość masy szpachlowej
Gładź szpachlowa w bardzo wielu przypadkach, praktycznie zawsze, charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Masy szpachlowe mają tę wytrzymałość jeszcze większą, co powoduje, że można je za jednym razem nakładać w grubszych warstwach. Ich grubość może wynosić nawet 3, 5 bądź 7 milimetrów w zależności od tego, jaki producent wyprodukował dany asortyment.
Masy szpachlowe mogą być dzięki temu stosowane nawet w trakcie realizowania wstępnego maskowania głębszych oraz o wiele szerszych ubytków. Charakteryzuje je niebywale duża elastyczność, co znacząco ułatwia ich nakładanie. Ich atutem jest także rewelacyjna wręcz przyczepność. Możliwe jest stosowanie ich na bardzo różnych typach podłoża, o czym każdy producent zgodnie z aktualnie obowiązującymi w Polsce przepisami powinien poinformować nas w bardzo dokładny sposób na etykiecie oferowanego produktu.
Bardzo ważne jest to, że masy szpachlowe mogą przybierać dwie postaci: suchej mieszanki bądź gotowe masy. Gdy mamy do czynienia z suchą mieszanką, proszek trzeba rozrobić wraz z wodą we własnym zakresie. Trzeba pamiętać o tym, aby postępować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta, ponieważ konsystencja musi być właściwa. Gotowe szpachle są już rozrobione w sposób fabryczny, dlatego od razu możemy ich używać. Zarówno suche masy jak i gotowe nakłada się po przygotowaniu poprzez użycie małej szpachelki.
Czym różni się masa szpachlowa od gładzi?
Bardzo często dochodzi do tego, że gładź szpachlowa oraz masa szpachlowa są ze sobą błędnie utożsamiane. To spory błąd. Warto wiedzieć, że kupując te produkty jako zamienniki, możemy być mocno zdziwieni. Działając w ten sposób, efekty naszej pracy mogą być bardzo niezadowalające, a dodatkowo nietrwałe. Gładź gipsowa w porównaniu ze szpachlową wyróżnia się przeznaczeniem. Jest ona wykorzystywana do końcowego wykończenia danej powierzchni, dzięki czemu możliwe jest nadanie jej perfekcyjnej, oczekiwanej przez nas gładkości. Oprócz tego, można również przygotować ją do dekoracji, na przykład do tapetowania lub malowania w zależności od tego, jakie są nasze upodobania czy potrzeby. W porównaniu z wykorzystywanymi zazwyczaj punktowo gładziami szpachlowymi jest ona wykorzystywana do cało powierzchniowego wygładzania sufitów i ścian. Nakłada się ją najczęściej na ubytki i spoiny, które wcześniej wypełnia się specjalną szpachlą.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu zadowalającego, bardzo ładnie prezentującego się efektu, można również zdecydować się na nałożenie gładzi na powierzchni w kilku warstwach o grubości 1-2 milimetry. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, jaki jest stan powierzchni, którą chcielibyśmy odnowić. Gładź gipsowa możliwa jest do zaaplikowania na dwa różne sposoby. Warto wiedzieć, że gładź gipsową można nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo. Wybrani producenci oferują gładzie gipsowe dostosowane do obsługi obu tych technik – wówczas to wykonawca samodzielnie decyduje, którą z technik wybierze.