Pamięć RAM dla graczy – jak ją wybrać?

Pamięć RAM dla graczy – jak ją wybrać? Podczas składania komputera gamingowego lub przeglądania już gotowych zestawów przed każdym graczem pojawia się dylemat dotyczący kwestii odpowiedniego doboru pamięci RAM. Nie rozchodzi się tutaj tylko o wybór pojemności, ale istotny staje się także dobór odpowiedniego standardu RAM, a także częstotliwości taktowania czy chłodzenia pamięci. Dlatego też specjalnie dla was postanowiliśmy przyjrzeć się najważniejszym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pamięci RAM do nowego komputera.

Który standard pamięci RAM jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego standardu pamięci RAM to jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia podczas procesu składania nowego komputera. Obecnie na rynku znaleźć można trzy dominujące standardy pamięci RAM:

  • DDR2 – najstarszy, wykorzystywany w starych modelach komputerów. Ma zdecydowanie najsłabsze parametry techniczne, powoduje także bardzo wysokie wykorzystanie prądu podczas działania komputera.
  • DDR 3 – wymaga o wiele niższego napięcia od DDR2, dzięki czemu nadaje się do słabszych zestawów biurowych niewymagających potężnych zasilaczy. Od kilku lat stopniowo wychodzi z użycia.
  • DDR4 – najnowszy, najczęściej stosowany standard pamięci RAM. Oparte na DDR4 kości pamięci są niezwykle energooszczędne, wymagają także znacznie niższego napięcia do działania, dzięki czemu nie obciążają aż tak zasilaczy. Dzięki szybkości działania oraz wysokim pojemnością są najlepszym wyborem dla komputerów gamingowych.

Podczas składania komputera dla gracza warto jest zatem wyposażyć się w kość pamięci operującą w standardzie DDR4. Warto zwracać uwagę na standard RAM szczególnie podczas kupowania używanych części komputerowych – budowa komputera na słabszych od DDR4 standardach mija się obecnie z celem i może znacząco obniżyć przyjemność z rozgrywki.

Jaką pojemność pamięci RAM wybrać?

Choć obecnie najczęściej wybieraną pojemnością pamięci RAM podczas zakupu nowego komputera jest 8 GB, warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie jest to optymalny wybór. 8 GB wystarcza obecnie do bezproblemowego odpalenia większości najnowszych gier na bardzo wysokich ustawieniach. Jednak ciągły postęp technologiczny już wkrótce zmienić może sytuację. Coraz tańsze i szerzej dostępne są pamięci 16 gigabajtowe, a nawet 32 gigabajtowe. Tę drugą opcję warto rozważyć tylko w przypadku prawdziwie high-endowych konfiguracji, ale 16 GB wydaje się być sensownym kompromisem pomiędzy ceną a wydajnością.

Ważnym elementem zastanawiania się nad pojemnością RAM jest także dobór wielkości pojemności konkretnych kości pamięci. Czy należy od razu zakupić kość 16 gigabajtową, czy powinno się raczej postawić na dwie kości 8 gigabajtowe? W tym przypadku decydujący okaże się wybór płyty głównej, który determinuje dostępną ilość slotów na pamięci. Podczas wybierania płyty głównej warto pozostawić sobie wolny slot, który gwarantuje możliwość dokupienia dodatkowej kości pamięci RAM w przypadku dalszych potrzeb. Warto także pamiętać, że dwie kości 8 gigabajtowe działają wolniej i mniej efektywniej od jednej kości 16 bajtowej, przez co wydajność gier może okazać się słabsza, co wydłuża m.in. czas ładowania poziomów. Z drugiej strony korzystanie z jednej kości sprawia, że komputer jest bardziej podatny na awarie. W przypadku zepsucia się jednej z dwóch pamięci RAM, łatwo jest wyjąć wadliwą kość i dokupić nową, a komputer w międzyczasie może normalnie działać.

Częstotliwość taktowania to ważny parametr

Kolejnym ważnym elementem pamięci RAM jest częstotliwość taktowania, które determinuje wydajność pracy pamięci i szybkość dokonywanych przez nią obliczeń. Parametr ten jest niezwykle istotny w przypadku częstego korzystania z programów zużywających dużą ilość zasobów komputera, w tym nowych gier komputerowych. Częstotliwość taktowania pamięci RAM przeznaczonych dla komputerów gamingowych powinna wynieść nie mniej niż 2400 Mhz, a optymalną ilością jest 2600 Mhz. W przypadku droższych konfiguracji i większego budżetu warto jest zainwestować w jeszcze wyższą częstotliwość taktowania – inwestycja taka pozytywnie wpłynie na jakość rozgrywki, a szybsze pamięci pozwolą dłużej cieszyć się najnowszymi grami komputerowymi.

Im lepsze chłodzenie, tym lepsza wydajność

Ostatnim, najmniej istotnym czynnikiem jest rodzaj chłodzenia pamięci RAM. Większość gamingowych komputerów i tak zaopatrzona jest w różne systemy chłodzenia, od nowoczesnej obudowy zapewniającej różne drogi dopływu zimnego powietrza, aż po specjalne chłodzenia powietrzne i wodne podpięte do procesora i karty graficznej. Pamięć RAM rzadko kiedy się przegrzewa, szczególnie w przypadku zastosowania innych rodzajów chłodzenia, ale sytuacja taka może mieć miejsce i potencjalnie ma możliwość spowodowania poważnej awarii. Dlatego też warto zaopatrzyć się w pamięć RAM z dobrej jakości radiatorem, który zapewni dodatkowy przepływ powietrza i rozwiąże problem. W przypadku dużego budżetu na zakup komputera warto także poszukać pamięci RAM wyposażonych w chłodzenie wodne, które jest najefektywniejszym rodzajem chłodzenia.