Organizacja wesel, czyli wszystkie niezbędne elementy do zorganizowania przyjęcia

Organizacja wesel, czyli wszystkie niezbędne elementy do zorganizowania przyjęcia. Wśród wielu różnych ważnych wydarzeń w życiu człowieka, jednym  z większych wyzwań jest przygotowanie i organizacja wesela. Jest to okazja, która dla wielu stanowi moment szczególny, który chcemy zapamiętać do końca życia. Niejednokrotnie okres intensywnych przygotowań wiąże się bezpośrednio ze stresem – szczególnie jeśli planujemy zorganizować naprawdę dużą imprezę. 

Od czego rozpocząć planowanie?

Organizacja wesel wbrew pozorom nie jest najprostszym logistycznie rozwiązaniem. Szczególnie w momencie, kiedy rodziny są duże, a my w tym dniu chcemy dzielić się naszą radością z wieloma osobami. Zanim jednak sami zaczniemy planować, warto zastanowić się czy mamy odpowiednio dużo czasu i siły, aby podjąć się tego wyzwania. Współcześnie bowiem wiele młodych, zapracowanych i zabieganych w pędzie dnia codziennego par, decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy organizują przyjęcia weselne od lat. Wówczas może być to spore obciążenie psychiczne, ponieważ większością rzeczy zajmuje się specjalnie do tego celu wynajęta osoba, która z odpowiednimi wskazówkami przygotuje i urządzi wesele. Jednak wiele osób traktuje to wydarzenie bardzo osobiście, chcąc od początku do końca samemu móc wszystko planować i załatwiać w tej kwestii. Dlatego też podstawowym narzędziem, który ułatwi pracę jest dobrze rozpisany plan działania, który uwzględni wszelkie niezbędne elementy, jakie chcemy zapewnić zarówno sobie, jak i gościom weselnym.

Organizacja wesel to niełatwy rodzaj wyzwania, jednak dzięki planowi działania sprawa wydaje się o wiele łatwiejsza. Przede wszystkim rozłożenie wszystkich kroków w czasie i odhaczanie kolejnych punktów na liście sprawia, że organizacja wesel może stać się łatwiejsza do przejścia. Kiedy już mamy wybraną datę ślubu, warto zacząć od podstaw, takich jak wspólne zastanowienie się i oszacowanie budżetu jaki można przeznaczyć na poszczególne wydatki. Rozłożenie finansowania w czasie pozwoli nieco odciążyć budżet, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że zorganizowanie takiego przedsięwzięcia może być zdecydowanie odczuwalne. Dlatego też wcześniejsze oszacowanie kosztów z pozostawieniem sobie pewnego marginesu błędu będzie solidną podstawą, która podczas różnych zawirowań będzie stanowiła solidny grunt, a my będziemy wiedzieć ile pieniędzy mamy. Kolejnym krokiem w procesie organizacji wesela jest oszacowanie liczby gości, których mamy zamiar zaprosić. Sporządzenie takiej listy pozwoli już zacząć zastanawiać się nad zaproszeniami. Wybór zaproszeń, drukarnia, rozesłanie ich to kolejne koszty, które należy brać pod uwagę.

Sala balowa oraz zespół muzyczny – to trzeba załatwiać z wyprzedzeniem

Organizacja wesel, czyli wszystkie niezbędne elementy do zorganizowania przyjęciaJeśli planujemy duże przyjęcie weselne, warto wcześniej zacząć rozglądać się za salą balową. Terminy oczekiwania w kolejce na konkretny lokal bywają bardzo długie, dlatego też w tej kwestii trzeba w miarę możliwości szybko podejmować decyzję. Kiedy mamy już salę i listę gości. Warto przejść do kwestii muzyki. Wiele bowiem współcześnie par rezygnuje z całego zespołu na rzecz didżeja, który równie świetnie może poprowadzić imprezę, a co za tym idzie jest to zdecydowanie tańszy wybór. Natomiast wielu ludzi marzy o weselu z kapelą z prawdziwego zdarzenia i muzyką na żywo. Tego rodzaju wybór również ma rzeszę fanów. Natomiast gaża dla zespołu jest już zdecydowanie większa. Kolejnym etapem przygotowań, który trzeba podjąć wiedząc już ile osób przybędzie na wesele, to rezerwacja miejsc noclegowych dla gości. Zapewnienie noclegu rodzinie i znajomym, którzy często przyjeżdżają z różnych części kraju jest niesamowicie ważne i warto wziąć tę kwestię pod uwagę wcześniej, ponieważ umiejscowienie dużej ilości osób w jakimś hotelu na ostatnią chwilę może być nieco problematyczne.

Stroje, menu, fotograf – czyli ważne elementy wesela

Przy organizacji wesel, jednym z ważniejszych elementów, szczególnie dla panny młodej, jest wybór sukni ślubnej. U pana młodego zazwyczaj decyzje zakupowe podejmowane są dosyć szybko i zwięźle, natomiast znalezienie wymarzonej sukni ślubnej często jest sporym wyzwaniem. Warto tutaj zajrzeć do różnego rodzaju magazynów ślubnych lub zasięgnąć porad specjalistów w salonach, którzy z pewnością znajdą coś odpowiadającego gustom. Kolejnym elementem, szalenie istotnym na liście rzeczy do zrobienia jest zakup obrączek ślubnych. Wiele młodych par decyduje się na specjalne ich grawerowanie. Jeśli nie chcemy, żeby goście musieli jechać własnymi samochodami z miejsca uroczystości, w którym odbywa się ceremonii na salę weselną, to warto zainwestować w transport,, który będzie ich rozwoził. Warto zastanowić się także nad wyborem kamerzysty czy też fotografa. W dobie cyfryzacji, kiedy każdy ma telefon, wiele osób rezygnuje z profesjonalnej obsługi, nie mniej jednak można rozważyć kwestię tego rodzaju uwiecznienia najważniejszych chwil. Jednym z kluczowych elementów każdego wesela jest jedzenie i picie, dlatego też trzeba wybrać odpowiednie menu weselne oraz zaopatrzyć się w alkohol. Ponadto jeśli chcemy, aby nasza sala weselna była przystrojona w konkretny sposób – kwiatami czy balonami to warto wcześniej to zaznaczyć. Jednymi z ostatnich kwestii organizacyjnych jest wybór bukietu dla panny młodej i wybór pojazdu, jakim para przyjedzie na uroczystość.