Jak zaaranżować starą łazienkę?

Jak zaaranżować starą łazienkę? Brzydkie łazienki są zmorą mieszkańców bloków. Wykonane w latach 80-tych straszą dziwną kolorystyką i motywami. Ciągle jednak brakuje środków na wykonanie kapitalnego remontu. Dlatego staramy się przymykać oczy na brzydotę tego pomieszczenia poprzez spędzanie w nim jak najmniej czasu. Takie sytuacje trwają latami a  remont łazienki spokojnie możemy wykonać sami i nie potrzebujemy do tego ekipy budowlanej. I jego koszt możemy zredukować nawet do tysiąca złotych. Wszystko będzie zależeć od dostępnych finansów, ale możliwości jest naprawdę wiele. 

Malowanie kafelek

Bardzo dużo osób decyduje się na przemalowanie kafelek w łazience, co pozwala na otrzymanie zupełnie odmienionego wnętrza. Specjalistyczne farby nie są zbyt tanie, ale całościowy koszt pokrycia wyniesie około 200-300 złotych i to łącznie z podłogą, do której stosuje się inne farby. Na początek musimy zdemontować wszystkie meble łazienkowe i sprzęty, by uzyskać swobodny dostęp. Musimy pamiętać, że takie malowanie zajmie nam 3-4 dni, w trakcie których będziemy mieć ograniczony dostęp do łazienki.

Malowanie rozpoczynamy od dokładnego wymycia powierzchni. Szczególnie musimy zadbać o płytki ceramiczne, na których wisiały meble łazienkowe. Są one najbardziej śliskie, przez co czasem wymagają zmatowienia. W zależności od koloru kafelek, powierzchnię będziemy musieli pomalować dwa lub trzy razy, by dobrze pokryć powierzchnię. Każda warstwa musi schnąć 24 godziny i dopiero możemy przystąpić do dalszego malowania. Nie musimy się martwić o fugi, jeśli wybierzemy dobry wałek to farba spokojnie je pokryje. W przypadku ubytków jeszcze przed malowaniem musimy je uzupełniać. Warto pomyśleć o tapetach łazienkowych, które są alternatywą dla płytek ceramicznych.

Następnie możemy pomalować podłogę. Najlepiej zadbać o kontrast wybierając np. jasną kolorystykę na ściany a ciemną na podłogę. Dzięki taśmom malarskim możemy kafelki pomalować w szachownicę. Wszystko zależy od naszego czasu i zdolności manualnych. Jeśli kafle nie zajmują całej powierzchni to również musimy pomalować ściany farbami odpornymi na wilgoć.

Malowanie lub wymiana mebli

Jak zaaranżować starą łazienkę?W zależności od posiadanych finansów i stopnia zniszczenia mebli łazienkowych możemy zdecydować się na ich renowację bądź na zakup zupełnie nowych. Jeśli meble nie mają żadnych większych uszkodzeń i mają ciekawy design to spokojnie można je zostawić. Wystarczy tylko włożyć trochę pracy w ich odnowienie. Przede wszystkim trzeba przygotować powierzchnię do malowania. W przypadku lakierowanych mebli musimy zadbać o usunięcie warstwy lakieru, by farba miała dużą przyczepność i dobrze pokryła powierzchnię. Meble łazienkowe trzeba przynajmniej dwukrotnie pomalować, na koniec można je pokryć ponownie lakierem.  Dużą odmianą będzie również zmiana uchwytów w kontrastującym kolorze. Niewielki wydatek a zmiana ogromna.

Jeśli mamy odpowiednie środki finansowe to możemy zakupić nowe meble łazienkowe, które będą pasować do pomalowanego wnętrza. Kilkaset złotych pozwoli nam na standardowe wyposażenie. Szafkę pod zlew i dodatkową ścienną. Musimy ocenić stan umywalki czy rozmiar pozwala na dopasowanie jej do dostępnych na rynku szafek. Możemy też pomyśleć o zmianie baterii, szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami tradycyjnych kurków z podziałem na ciepłą i zimną wodę, które nie są zbyt wygodne w obsłudze. Wymiana baterii ściennej czy umywalkowej nie jest niczym trudnym. Jeśli mamy trochę większy budżet to możemy pomyśleć o meblach na wymiar. Pozwoli to na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, dzięki czemu będziemy mieć dużo miejsca do przechowywania. Takie meble możemy zamówić w dużych sieciach ogólnobudowlanych bądź meblowych, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dodatki wykończeniem łazienki

Kluczem do ostatecznego wyglądu naszej łazienki są dodatki. I wcale nie muszą być to kosztowne elementy. Wystarczy wybrać się do sklepów dekoracyjnych, które mogą stać się również naszą inspiracją. Warto też sięgnąć po katalogi i dostępne projekty, które dostarczą nam gotowych rozwiązań. I tak doskonale w małych wnętrzach sprawdzą się dodatki, które będą w zupełnie innym kolorze. Np. na tle szarej łazienki doskonale będą się prezentować czerwone czy turkusowe elementy. Nie kupujmy też zbyt wielu dodatków, by nie zagracić małej powierzchni. Świetnie sprawdzą się świece w różnych wysokościach. Możemy również szklany pojemnik wypełnić wodą i ustawić w niej pływające podgrzewacze.

Jeśli nie wszystkie rzeczy mieszczą nam się w szafkach to kosmetyki ułóżmy w ozdobnym wiklinowym koszu, który możemy ustawić np. na pralce. Warto zakupić również efektowną mydelniczkę i pojemnik na szczoteczki. W łazience może się również znaleźć miejsce dla małych roślinek w ozdobnych doniczkach. Bardzo ważnym elementem są pasujące dywaniki z wygodnej dla stóp tkaniny. I na zakończenie ręczniki, one również powinny być w dobranej kolorystyce. Pięknie złożone mogą stać się ozdobą naszej łazienki, wystarczy że położymy je na odsłoniętej półce. Kilka dni pracy i przemyślanych zakupów pozwoli nam na cieszenie się całkowicie odnowioną przez nas łazienką, a wszystko to za niewielką cenę.