Jak zaaranżować starą łazienkę?

Brzydkie łazienki są zmorą mieszkańców bloków. Wykonane w latach 80-tych straszą dziwną kolorystyką i motywami. Ciągle jednak brakuje środków na wykonanie kapitalnego remontu. Dlatego staramy się przymykać oczy na brzydotę tego pomieszczenia poprzez spędzanie w nim jak najmniej czasu. Takie sytuacje trwają latami a  remont łazienki spokojnie możemy wykonać sami i nie potrzebujemy do tego ekipy budowlanej https://www.versanis.pl/Meble/Stoly/Stoliki-i-lawy,c,65. I jego koszt możemy zredukować nawet do tysiąca złotych. Wszystko będzie zależeć od dostępnych finansów, ale możliwości jest naprawdę wiele. 

Malowanie kafelek

Bardzo dużo osób decyduje się na przemalowanie kafelek w łazience, co pozwala na otrzymanie zupełnie odmienionego wnętrza. Specjalistyczne farby nie są zbyt tanie, ale całościowy koszt pokrycia wyniesie około 200-300 złotych i to łącznie z podłogą, do której stosuje się inne farby. Na początek musimy zdemontować wszystkie meble łazienkowe i sprzęty, by uzyskać swobodny dostęp. Musimy pamiętać, że takie malowanie zajmie nam 3-4 dni, w trakcie których będziemy mieć ograniczony dostęp do łazienki.

Malowanie rozpoczynamy od dokładnego wymycia powierzchni. Szczególnie musimy zadbać o kafelki, na których wisiały meble łazienkowe. Są one najbardziej śliskie, przez co czasem wymagają zmatowienia. W zależności od koloru kafelek, powierzchnię będziemy musieli pomalować dwa lub trzy razy, by dobrze pokryć powierzchnię. Każda warstwa musi schnąć 24 godziny i dopiero możemy przystąpić do dalszego malowania. Nie musimy się martwić o fugi, jeśli wybierzemy dobry wałek to farba spokojnie je pokryje. W przypadku ubytków jeszcze przed malowaniem musimy je uzupełniać.

Następnie możemy pomalować podłogę. Najlepiej zadbać o kontrast wybierając np. jasną kolorystykę na ściany a ciemną na podłogę. Dzięki taśmom malarskim możemy kafelki pomalować w szachownicę. Wszystko zależy od naszego czasu i zdolności manualnych. Jeśli kafle nie zajmują całej powierzchni to również musimy pomalować ściany farbami odpornymi na wilgoć. 

Malowanie lub wymiana mebli

W zależności od posiadanych finansów i stopnia zniszczenia mebli łazienkowych możemy zdecydować się na ich renowację bądź na zakup zupełnie nowych. Jeśli meble nie mają żadnych większych uszkodzeń i mają ciekawy design to spokojnie można je zostawić. Wystarczy tylko włożyć trochę pracy w ich odnowienie. Przede wszystkim trzeba przygotować powierzchnię do malowania. W przypadku lakierowanych mebli musimy zadbać o usunięcie warstwy lakieru, by farba miała dużą przyczepność i dobrze pokryła powierzchnię. Meble łazienkowe trzeba przynajmniej dwukrotnie pomalować, na koniec można je pokryć ponownie lakierem.  Dużą odmianą będzie również zmiana uchwytów w kontrastującym kolorze. Niewielki wydatek a zmiana ogromna. 

Jeśli mamy odpowiednie środki finansowe to możemy zakupić nowe meble łazienkowe, które będą pasować do pomalowanego wnętrza. Kilkaset złotych pozwoli nam na standardowe wyposażenie. Szafkę pod zlew i dodatkową ścienną. Musimy ocenić stan umywalki czy rozmiar pozwala na dopasowanie jej do dostępnych na rynku szafek. Możemy też pomyśleć o zmianie baterii, szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami tradycyjnych kurków z podziałem na ciepłą i zimną wodę, które nie są zbyt wygodne w obsłudze. Wymiana baterii ściennej czy umywalkowej nie jest niczym trudnym. Jeśli mamy trochę większy budżet to możemy pomyśleć o meblach na wymiar. Pozwoli to na zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, dzięki czemu będziemy mieć dużo miejsca do przechowywania. Takie meble możemy zamówić w dużych sieciach ogólnobudowlanych bądź meblowych, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dodatki wykończeniem łazienki

Kluczem do ostatecznego wyglądu naszej łazienki są dodatki. I wcale nie muszą być to kosztowne elementy. Wystarczy wybrać się do sklepów dekoracyjnych, które mogą stać się również naszą inspiracją. Warto też sięgnąć po katalogi i dostępne projekty, które dostarczą nam gotowych rozwiązań. I tak doskonale w małych wnętrzach sprawdzą się dodatki, które będą w zupełnie innym kolorze. Np. na tle szarej łazienki doskonale będą się prezentować czerwone czy turkusowe elementy https://www.versanis.pl/Meble/Fotele/Fotele-do-salonu,c,62. Nie kupujmy też zbyt wielu dodatków, by nie zagracić małej powierzchni. Świetnie sprawdzą się świece w różnych wysokościach. Możemy również szklany pojemnik wypełnić wodą i ustawić w niej pływające podgrzewacze.

Jeśli nie wszystkie rzeczy mieszczą nam się w szafkach to kosmetyki ułóżmy w ozdobnym wiklinowym koszu, który możemy ustawić np. na pralce. Warto zakupić również efektowną mydelniczkę i pojemnik na szczoteczki. W łazience może się również znaleźć miejsce dla małych roślinek w ozdobnych doniczkach. Bardzo ważnym elementem są pasujące dywaniki z wygodnej dla stóp tkaniny. I na zakończenie ręczniki, one również powinny być w dobranej kolorystyce. Pięknie złożone mogą stać się ozdobą naszej łazienki, wystarczy że położymy je na odsłoniętej półce. Kilka dni pracy i przemyślanych zakupów pozwoli nam na cieszenie się całkowicie odnowioną przez nas łazienką, a wszystko to za niewielką cenę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

Angielski