Wszystko, co musisz wiedzieć o transkrypcjach!

Wszystko, co musisz wiedzieć o transkrypcjach! Wiele osób przynajmniej raz w życiu spotkało się z hasłem “transkrypcje”. Nie każdy jednak ma do końca świadomość, co ono dokładnie oznacza i jakie czynności się za nim kryją. Warto więc zapoznać się z nim już teraz!

Czym są transkrypcje?

Wszystko, co musisz wiedzieć o transkrypcjach!Transkrypcja  to inaczej system zapisu głosek konkretnego języka z pomocą symboli graficznych – zgodnie z definicją językoznawstwa. Inna jej forma to przekształcenie nagrania z audio albo audiowizualnej na postać tekstową. Nic zatem ciężkiego i tajemniczego się za tym nie kryje. Z transkrypcjami przede wszystkim kojarzą się wywiady, które prowadzi dziennikarz z osobą znaną (lub mniej znaną), nagrywa go na dyktafon, a następnie spisuje. Czasem rzeczone wywiady mają postać dialogu dwóch osób, jednak zdarza się, że przeprowadzane są wywiady grupowe. Głównie takie rozmowy odbywają się na neutralnym gruncie, na przykład na torze wyścigowym, w kawiarni, restauracji albo na mieście, w związku z czym bardzo często na nagraniach słychać szmery, szumy i inne zakłócenia. Wówczas mogą pojawić się problemy z odsłuchaniem oraz zrozumieniem wypowiedzi. Jeśli z kolei rozmówca ma wadę wymowy lub mówi niewyraźnie, to transkrybent może mieć dodatkowy kłopot.

Z transkrypcjami mamy także do czynienia w momencie, kiedy niezbędne jest przepisanie wypowiedzi z filmów różnego rodzaju albo tworzenia napisów do nich, tak aby osoba niesłysząca mogła mieć świadomość, co w danej chwili mówią aktorzy. Transkrypcje są również przedmiotem zainteresowania studentów, którzy potrzebują formy pisemnej wykładów mówionych. Zwykle bowiem są one nagrywane na dyktafon, a następnie studenci starają się je przekształcić w wartościowe notatki, zaoszczędzając tym samym nerwy i czas na zapisywanie słowa w słowa wykładowcy.

Kto korzysta z usług transkrypcji?

Przede wszystkim z transkrypcji korzystają prawnicy, lekarze, studenci oraz dziennikarze. Słowem – osoby, które potrzebują profesjonalnej transkrybenta, przekształcającego nagrania w formę pisemną. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i otrzymać profesjonalny i czytelny zapis. Jest to więc ogromne ułatwienia dla niektórych grup zawodowych. Wywiady, wykłady, spotkania, rozprawy i inne nagrania można spokojnie przeanalizować w formie gotowej, tekstowej transkrypcji. Zdecydowanie więcej czasu bowiem zajmuje analiza nagrań głosowych.

Kim jest transkrybent?

Transkrybent – najprościej rzecz ujmując – to osoba, która zajmuje się przepisywaniem odsłuchiwanych nagrań i przekształcaniem jest w pliki tekstowe. Wbrew pozorom, nie jest to jednak tak prosty zawód, jak mogłoby się wydawać. Wyczerpuje nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, a także wymaga skrupulatności oraz dokładności. Niezbędna jest również umiejętność wczytywania się w emocje, możliwość pisania na klawiaturze bez patrzenia na nią, bezbłędności w pisaniu oraz szybkości. Co więcej, nie wszystkie nagrania są głośne i wyraźne ani też nie słychać na nich żadnych szmerów. Często transkrybent musi mocno się skupić i wsłuchać w to, czym aktualnie się zajmuje. Nie jest to jednak proste i niejednokrotnie zajmuje sporo czasu.

Ile kosztuje wykonanie transkrypcji?

Osoby, które korzystały już z pomocy i usług transkrybentów, mogą zauważyć, że ceny usług mocno się różnią. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim każdy transkrybent posiada swoje, indywidualne stawki, zależne od doświadczenia i profesjonalizmu. Po drugie – jak już wcześniej wspomniano – nie wszystkie nagrania są miłe, głośne i czytelne, w związku z czym również i ich jakość wpływa na ostateczną wycenę wykonania transkrypcji. Niejednokrotnie krótsze nagrania pochłaniają znacznie więcej czasu, niż nagrania dwa razy dłuższe. Stawka za realizację zatem waha się od jakości nagrania i ilości zakłóceń, jakie się pojawiają.

Każdy transkrybent posiada swoje ceny, dlatego też należy zapytać go o stawkę, zanim zdecydujemy się na współpracę z nim. Można również porównać kilka ofert, tak aby mieć jasny ogląd sytuacji i nie dać się oszukać ani naciągnąć na zapłatę znacznie większej ceny, niż jest to w rzeczywistości warte.

Czy można samodzielnie wykonać transkrypcje?

Wiele osób zastanawia się, czy skorzystanie z pomocy transkrybentów jest obowiązkowe i czy można wykonać je samodzielnie. Oczywiście można, jednak wymaga to sporo cierpliwości oraz poświęcenia czasu. Istotne jest także to, aby wykonywać transkrypcje w cichym otoczeniu. Żadnych krzyków ani hałasów, ponieważ mogą one poważnie zakłócić odczytywanie nagrań, a także wpłynąć na to, co zapiszemy w formie tekstowej. Jeśli więc warunki nie pozwalają nam na wykonanie tego zadania, warto – mimo wszystko – zgłosić się do profesjonalisty. Wówczas mamy absolutną pewność, że transkrypcje będą wykonane solidnie, na odpowiednim poziomie. Ich realizacja będzie szybka, a analiza – możliwie jak najdokładniejsza. My z kolei nie stracimy nerwów i możemy przeznaczyć czas na znacznie przyjemniejsze sprawy, niż analiza nagrań. Należy więc pomyśleć o takim rozwiązaniu, zanim zdecydujemy się na działanie na własną rękę.