Sucha skóra? Idź do dermatologa
Sucha skóra? Idź do dermatologa – sucha skóra zwykle nie jest poważnym problemem zdrowotnym, ale może powodować dyskomfort. Jest też po prostu brzydka. Zwykle jest spowodowana czynnikami środowiskowymi. Możemy do nich zaliczyć gorącą lub zimną pogodą, niską wilgotność i zbyt długie kąpiele w gorącej wodzie. Możemy wiele zrobić, aby pozbyć się tego problemu. Przede wszystkim stosujmy środki nawilżające i unikajmy ostrych, wysuszających mydeł. Przewlekłe lub ciężkie problemy ze skórą mogą wymagać wnikliwej oceny lekarza dermatologa.
Podstawowe objawy
Objawy suchej skóry są uzależnione od wieku, stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, czasu spędzanego na świeżym powietrzu i przyczyny problemu. Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:
- uczucie spinania skóry, szczególnie po kąpieli, prysznicu lub pływaniu,
- szorstka skóra,
- swędzenie,
- łagodne lub silne łuszczenie,
- cienkie linie lub pęknięcia,
- szara, popielata skóra,
- zaczerwienie skóry,
- głębokie pęknięcia, które mogą krwawić.
Kiedy warto iść do lekarza?
W większości przypadków wystarczy zmienić styl życia i stosować domowe produkty. Czasami jednak lekarz dermatolog musi nam pomóc. Powinniśmy się z nim skontaktować, jeśli:
- stan skóry się nie poprawia, pomimo najlepszych środków,
- sucha skóra jest zaczerwieniona,
- suchość i swędzenie skóry powoduje problemy ze snem,
- mamy otwarte rany lub infekcje od drapania,
- duże obszary skóry się łuszczą.
Przyczyny suchej skóry
Często czynniki środowisko powodują suchą skórę. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:
- Pogoda – w zimie częściej możemy mieć problem ze suchą skórą. Mają na to wpływ spadek temperatury i wilgotności.
- Ciepło – centralne ogrzewanie, piec na drewno, grzejniki i kominki zmniejszają wilgotność i wysuszają skórę.
- Gorące kąpiele i prysznice – długie, gorące prysznice lub kąpiele mogą wysuszyć skórę. Jeśli będziemy często pływać, zwłaszcza w chlorowanej wodzie, również możemy mieć problem z suchą skórę.
- Ostre mydła i detergenty – wiele popularnych mydeł, detergentów i szamponów usuwa wilgoć ze skóry, ponieważ są opracowane, by usunąć olej.
- Inne problemy skórne – osoby ze schorzeniami skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry, wypryski lub łuszczyca, mają skłonność do suchej skóry.
Czynniki ryzyka
U każdego może pojawiać się sucha skóra. Ale częściej występują u :
- Mamy 40 lat lub więcej. Ryzyko suchej skóry wzrasta wraz z wiekiem. Ponad 50% starszych osób ma suchą skórę.
- Mieszkamy w klimacie suchym, zimnym lub o niskiej wilgotności.
- Wykonujemy pracę, która wymaga zanurzenia skóry w wodzie, na przykład fryzjerka przy pielęgnacji i stylizacji włosów klientów i klientek.
- Częste pływanie w chlorowanych basenach.
Komplikacje po zabiegach dermatologicznych
Zwykle sucha skóra nie powoduje innych problemów. Jeśli jednak nie będziemy jej właściwie pielęgnować, może prowadzić do atopowego zapalenia skóry lub infekcji.
Jeśli mamy skłonność do atopowego zapalenia skóry, nadmierna suchość może prowadzić do pojawienia się choroby, powodując zaczerwienie, pękanie i stan zapalny. Sucha skóra może pękać, pozwalając wniknąć bakteriom, powodując infekcje.
Jak zapobiegać?
Warto zastosować poniższe metody, aby pozbyć się problemu z suchą skórą.
- Właściwe nawilżanie – stosujmy środki nawilżające, aby zatrzymać wodę w organizmie.
- Ograniczmy ekspozycję na wodę – skróćmy czas kąpieli i prysznica do 10 minut. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Starajmy się kąpać nie częściej niż raz dziennie.
- Nie stosujmy mydeł wysuszających – spróbujmy kremów oczyszczających, łagodnych środków do czyszczenia skóry i żeli pod prysznic z dodatkiem środków nawilżających.
- Zasłońmy jak najwięcej skóry, gdy jest zimna pogoda. Zima może szczególnie wysuszać skórę. Pamiętajmy więc o noszeniu szalika, czapki i rękawiczek, kiedy wychodzimy na dwór.
- Załóżmy gumowe rękawice – jeśli musimy zanurzyć ręce w wodzie lub używamy ostrych środków czyszczących. Noszenie rękawic może ochronić skórę.
Środki nawilżające skórę
Łuszczenie się, swędzenie, szczypanie i szara skóra nie są zabawne. Dzięki środkom nawilżającym możemy dostarczyć skórze wody. Takie produkty używają oleju do wychwytywania istniejącej wilgoci. Środek nawilżający może występować w formie balsamu, oleju, maści lub kremu. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, warto wybrać produkt nawilżający w zależności od naszej skóry. Natychmiast po zastosowaniu dowiemy się, czy kosmetyk pasuje do naszych potrzeb. Powinniśmy się czuć przyjemnie i komfortowo, gdy go zastosujemy. Środek nawilżający, który nie pasuje do naszego typu skóry, zwykle pozostawia uczucie suchości, dyskomfortu lub pozostawia skórę w jeszcze gorszej kondycji.
Balsamy i środki nawilżające, zawierające masło shea, olej jojoba lub kokosowy, wspaniale się sprawdzą. Możemy też wybrać krem głęboko nawilżający, ponieważ zawiera więcej oleju. W przypadku bardzo suchej skóry wybierzmy produkt, zawierający mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, dimetikon, lanolinę lub olej mineralny. Jeśli jeszcze przy okazji mamy wrażliwą skórę, zdecydujmy się na bezzapachowe, hipoalergiczne środki nawilżające, zawierające aloes lub rumianek.