Sklep z bongo

Sklep z bongo – fajka wodna, zwana również bongo (do kupienia w sklepie z tanimi bongo) jest najbardziej popularnym akcesorium wykorzystywanym do palenia tytoniu i marihuany. Uważa się, że jest to najzdrowszy sposób na palenie tytoniu i ziół, co zawdzięcza się filtracji wody, usuwającej szkodliwe substancje, które później nie są wdychane do płuc. Badania obrazują, że ten sposób palenia, szczególnie mowa tu o paleniu tytoniu, obniża ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, czy inne choroby układu oddechowego. Sztuka palenia jest bardzo stara.

Badania archeologiczne wskazały, że bongo istniało już w czasach starożytnych, a znaleziska pokazują, że były one wyglądem i sposobem działania zbliżone do współczesnych fajek wodnych. Dawne fajki wodne, wykonywano z rogów zwierzęcych oraz ceramiki. Już te pierwotne bonga miały układ chłodzący. Dzisiaj dodatkowo sklepy z bongo oferują sprzęt, gdzie można wykorzystać kostki lodu. Największym atutem fajki wodnej jest jej właściwość filtrująca. To właśnie filtracja wody skutecznie obniża narażenie na rakotwórcze związki w dymie. Znajdująca się woda ochładza dym, trafiający do płuc, co jest istotne podczas unikana podrażnienia dróg oddechowych. Marihuana zawiera związki toksyczne, jednak zdecydowanie mniej niż tytoń. Filtracja wodna usuwa je nawet w kilkudziesięciu procentach.

Bongo – jak obsłużyć?

Sklep z bongo

Bongo jest proste w obsłudze. Wystarczy susz, niewielka ilość wody i przytykanie otworu fajki w odpowiednim momencie, tak by zbyt wcześnie nie wypuszczać dymu. Najczęściej  w sklepie z bongo można spotkać fajki wodne szklane. Szkło jest materiałem obojętnym, nie powodującym zmian w składzie dymu, nie wywołuje reakcji chemicznych, czy zmian fizykalnych. Ponadto, nie wpływa na smak. W zasadzie, można zwrócić uwagę na jedną, główną wadę szklanego bongo – to, że może ulec łatwo zniszczeni, po prostu może się potłuc. Jeśli chodzi o dalsze zalety to szklane bongo nie nagrzewa się szybko, a nawet sprzyja chłodzeniu znajdującej się wewnątrz wody. Podczas palenia tego typu bonga nie wydzielają się żadne substancje szkodliwe. Jak palić bongo? Na pewno w sklepie z bongo sprzedawca udzieli klientowi szczegółowych instrukcji, poniżej jednak zostanie zawarta krótka instrukcja użytkowania tego sprzętu. Na samym początku należy zadbać o czystość bonga. Nawet, gdy używamy go po raz pierwszy, trzeba je wyczyścić przed zastosowaniem. Podstawę należy napełnić wodą, którą wlewa się przez ustnik. W tym celu stosujemy wodę filtrowaną, woda kranowa nie jest wskazana, głównie chodzi o zawartość chloru, czy jej zakamienienie. Ilość jaką wlewamy, nie powinna być zbyt duża, gdyż większa ilość wody sprawia, że płuca musza pracować intensywniej, aby wciągnąć z niej powietrze. Dlatego też powinna ona zakryć około dwa i pół centymetra dolnej części cybucha. Jeśli chodzi o temperaturę wody, najlepiej, gdy ma ona temperaturę pokojową. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Uwaga! Podczas palenia należy zwrócić uwagę na kolor wody w bongo, jeżeli jest ona zanieczyszczona wymieniamy ją. Jeżeli nasze bongo ma dyfuzor (zapytaj podczas kupowania w sklepie z bongo), który dodatkowo filtruje dym, napełniamy go. Takie dyfuzory mogą mieć różnorodne kształty. Czasami przypominają rozgałęzione drzewa, innym razem krążki, rurki, czy zaokrąglone kopułki.

Niezależnie od kształtu spełniają podstawowe zadanie – rozpraszają i chłodzą dym. Dodatkowo w celu schłodzenia dymu można dodać wspomniane powyżej kostki lodu, co często jest stosowane (zapytaj w sklepie z bongo w jaki sposób to zrobić). Wystarczy wrzucić lód, ale najpierw wyjmujemy rurkę i cybuch. Można spotkać takie modele fajek wodnych, które mają na dole komory specjalne blokady, aby utrzymać lód. Przygotować należy materiał i napełnić nim górę cybucha. Aby uzyskać pewność, że istnieje swobodny przepływ powietrza, trzeba dmuchnąć w cybuch. Gdy jest zapchany musimy go przepchać igłą. Materiał nie powinien być zanieczyszczony, np. łodygami, liśćmi, nasionami, gdyż będą miały negatywny wpływ na dym. Oczyszczony susz trzeba rozdrobnić, np. młynkiem, do kupienia w sklepie z bongo. Suszu nie wolno zbyt mocno rozdrobnić. Tak przygotowane bongo należy chwycić jedną rękę za komorę, która jest często dostosowana do kształtu dłoni. Jeżeli bongo posiada sprzęgło, trzeba jednym palcem go zatkać. Usta przykładamy do ustnika. Musimy je umieścić w otworze, nie na zewnątrz. Odpalamy zapalniczkę, przykładamy do cybucha, wykonujemy wdech i wydech. Po zakończeniu korzystania z bongo należy je dokładnie wyczyścić, przecież nie jest to tylko na raz, a w przyszłości czyste bongo, przed ponownym użyciem, wystarczy tylko przeczyścić. Nie ma znaczenia ile razy będzie zmieniana woda w bongo, ono i tak się zabrudzi. Można wykorzystać w tym celu domowe sposoby, jak i specjalnie do tego przeznaczone środki, również dostępne w sklepie z bongo. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Trzeba wymieszać proszek z wodą, wlać do bonga i energicznie potrząsnąć. Obecne naloty, osady zostaną na stałe usunięta, a bongo będzie gotowe do ponownego użycia. Cybuch czyści się np. zanurzając go na jakiś czas w pojemniku z preparatem do czyszczenia.