Marketing na Facebooku

Marketing na Facebooku: niektórzy nawet nie spodziewają się, że mogą bez większych (a nawet żadnych) nakładów finansowych prowadzić całkiem skuteczny marketing. W dzisiejszych czasach wystarczy komputer z dostępem do internetu, dzięki któremu można zarejestrować się na Facebooku. To obecnie najpopularniejszy portal typu społecznościowego, którym zainteresowanie już dawno wykluczyło z obiegu nk.pl lub jeszcze inne serwisy.

Z uwagi na bardzo dużą ilość użytkowników z całego świata, marketing na Facebooku może powodować znaczące zyski. Jest niezwykle łatwy do zorganizowania i przeprowadzania, więc nawet ktoś początkujący bez wiedzy branżowej może poradzić sobie z pozyskaniem pierwszych efektów swojej obecności w serwisie. Istnieje zresztą sporo poradników ukazujących w jaki sposób można prowadzić bardzo różne działania marketingowe, różne pod względem zaawansowania i przeznaczenia. Warto przed rozpoczęciem czegokolwiek zapoznać się z takimi źródłami, bo będzie to na pewno pomocne, na przykład podsunie kilka interesujących strategii. Bycie na bieżąco jest ważne też ze względu na to, że marketing na Facebooku stale się rozwija, ewoluuje, pojawiają się nowe technologie i metody. Korzystanie z przestarzałych jest nieopłacalne lub może powodować regresję zamiast oczekiwanych postępów.

Marketing na Facebooku

W większości przypadków prostota korzystania z Facebooka znakomicie poprawia sytuację wielu mniejszych i większych firm, zwłaszcza tych, które dopiero startują, przechodzą istotne zmiany bądź zaczynają działalność na nowym, szerszym rynku. Kiedy trzeba szybko znaleźć odbiorców lub pokazać profil, markę jak największej ilości osób, Facebook jest niezastąpiony. W ciągu kilku dni można dzięki niemu zbudować rozległą bazę odbiorców, korzystając z wbudowanych narzędzi oraz powiązań istniejących między osobami zarejestrowanymi w serwisie. Można to przyrównać do gotowej bazy danych, a póki co wszystko otrzymuje się zupełnie za darmo. Łatwość dostępu do pozornie prostych, a w rzeczywistości zaawansowanych narzędzi, może się podobać nowszym i starszym użytkownikom komputera.

Zamierzając prowadzić marketing na Facebooku, nie można jednak traktować sprawy lekceważąco. Tak niestety robi wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych wykazujących bardziej tradycjonalistyczne podejście. Później osoby te z politowaniem mówią o marnych zyskach dzięki Facebookowi. Nie jest to dziwne, bo po prostu nie podeszli poważnie do możliwości tego serwisu, nie poczytali poradników i nie przygotowali się. Zdecydowanie lepszym wyjściem dla początkujących i niedowiarków jest zlecenie prowadzenia działań marketingowych osobom zajmującym się tym w ramach wykonywanej pracy. Profesjonalista zażyczy sobie wynagrodzenia, ale przy poprawnie przekazanych wytycznych w krótkim czasie pojawią się oczekiwane rezultaty. W szybkim osiągnięciu celu pomoże właściwie przygotowana strona, czyli Fanpage. Jest to rodzaj profilu, więc istnieje ograniczenie co do treści oraz grafik, jednak wszystko nadrobić można regularnie publikowanymi postami. Wielokrotnie marketing na Facebooku opiera się właśnie na tej kluczowej mechanice – osoby zainteresowane tematyką zaczynają obserwować fanpage, a dzięki regularnemu postowaniu czują się cały czas zaangażowane w działalność, znają najnowszą ofertę, wiedzą o aktualnościach i zmianach. Tak budowana relacja jest mocna i trwała, więc rzadko kiedy klienci, którzy raz zdecydują się skorzystać z oferty produktów lub usług, zdecydują się odejść.

Dzięki fanpage można pozostawać z odbiorcami w bardzo dobrych relacjach. Strona taka nie służy wyłącznie do publikowania informacji, ale pozwala na komunikowanie się obu stronom. Klienci mają możliwość reagowania na posty w różny sposób. Mogą na przykład polubić wpisy, komentować je, udostępniać czy też korzystać z różnych dostępnych „emoji”. Odzew na poszczególne informacje może być istotnym wskaźnikiem dla osób odpowiedzialnych za marketing na Facebooku, bo wiedzą one na przykład, jakie posty cieszą się największym zainteresowaniem, o jakich godzinach najlepiej publikować aktualności oraz czego unikać, by nie zanudzić grona odbiorców. Bardzo przydatne są wszelkie opcje dostępne na Facebooku, a dotyczące powiadamiania o wpisach; osoby obserwujące Fanpage widzą, co nowego pojawiło się na stronie wchodząc na główną stronę serwisu, a jeśli wchodzą rzadziej, mogą ustawić sobie na przykład alerty na telefon lub e-mail.

Przy nacisku na intensywny marketing na Facebooku warto bardzo skupiać się na poszczególnych elementach składowych fanpage. Nawet pojedynczy wpis ma duże znaczenie, więc dość dobrze jest zlecić całokształt działań związanych z prowadzeniem takiej strony jednej osobie. Wtedy wszystko będzie prezentowało się spójnie i zyska zaufanie każdego odbiorcy. Można nawet przygotować sobie zestaw treści odpowiednio wcześniej i później cyklicznie je publikować, z wyłączeniem aktualności lub informacji okolicznościowych. Jeśli chodzi o częstotliwość wpisów, dobrze sprawdza się pewna regularność, ale i oszczędność. Niech to będzie jeden post dziennie lub dwa-trzy razy na tydzień. Nie warto publikować wpisów zbyt często ani też zapominać o odbiorcach, bo z czasem mogą przez to stracić zainteresowanie stroną.