Materiały do ocieplenia dachu

Materiały do ocieplenia dachu – komfortowe mieszkanie w domu zależy od jakości materiałów użytych do jego budowy. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na materiał dachu. Niezależnie od wykończenia, czy to metalowego, gontu asfaltowego czy ceramicznego, należy również zwrócić uwagę na izolację dachu. Współcześni producenci oferują dość szeroką gamę tych produktów. Komfortowe warunki w dużej mierze zależą od prawidłowego doboru izolacji dachu, aby w chłodniejszych porach roku był komfortowy i ciepły.

Izolacja dachu – na co zwrócić uwagę?

Decydując o tym, która izolacja dachu jest najlepsza dla domów prywatnych, garaży itp., należy najpierw zrozumieć kryteria wyboru.
Zawierają:

  • Żywotność materiału. To musi trwać długo. W takim przypadku materiał nie powinien tracić swoich właściwości podczas pracy.
  • Stabilność formy. Niezawodność jednego lub drugiego materiału użytego do ogrzewania dachu zależy od jego zdolności do zachowania parametrów szczelności.
  • Środek ciężkości. Materiał nie powinien być zbyt lekki ani zbyt ciężki, zwróć uwagę na wskaźnik gęstości.
  • Odporność na mróz. Izolacja dachu nie powinna tracić swoich właściwości wraz ze zmianami temperatury powietrza.
  • Izolacja akustyczna. Zwróć uwagę na właściwości dźwiękochłonne materiałów, zwłaszcza hałaśliwych, kupując izolację wykonaną z tzw. dachów dwuspadowych.

Równie ważną rolę odgrywa grubość zastosowanej na dachu izolacji. Przy obliczaniu tego parametru należy wziąć pod uwagę opór cieplny konstrukcji i przewodność cieplną materiału, a otrzymane współczynniki zależą od rodzaju dachu i charakterystyki klimatycznej obszaru. Materiały powinny być lekkie, niepalne, bezpieczne i wysokiej jakości, odpowiednie do rodzaju konstrukcji dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/.

Izolacja dachu — typ

Zdecydowanie najpopularniejszymi i najbardziej popularnymi materiałami do izolacji dachów są:

  1. Styropian.
  2. Wełna mineralna.
  3. Pianka poliuretanowa PUR.
  4. Pianobeton.

Styropian (spieniona pianka polistyrenowa) jest dobrze znanym materiałem do izolacji dachów

Styropian zajmuje dość wysoką pozycję w gamie materiałów do izolacji dachów. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną oraz efektem pochłaniania dźwięku. Jednak ten rodzaj izolacji nie jest zalecany do dachów płaskich ze względu na jej palność i nieprzepuszczalność powietrza. W celu zastosowania styropianu konieczne jest zapewnienie skutecznej wentylacji pomieszczenia. Bezpośrednio na warstwę wodoodporną kładzie się warstwę płyty styropianowej ekstrudowanej. Ważne jest, aby podczas montażu sprawdzić szczelność krawędzi. Styki płyt należy wypełnić pianką montażową z przymocowaną do niej taśmą wzmacniającą.

Wełna mineralna do izolacji dachu

Materiały do ocieplenia dachu
Materiały do ocieplenia dachu

Wełna mineralna to materiał pozyskiwany z włókien mineralnych. Zazwyczaj stosuje się włókna otrzymane z wytopu skały lub szkła, odpady z produkcji metalurgicznej lub ich mieszaniny. Nazwa materiału finalnego zależy od rodzaju użytego włókna, np.: wełna bazaltowa, wełna szklana. Główną zaletą wełny mineralnej jest to, że nie pali się, nie sprzyja spalaniu i wytrzymuje dość wysokie temperatury. Drugą zaletą jest niska przewodność cieplna. Izolacja dachu wełną mineralną to dość skomplikowany proces. Materiał ten jest higroskopijny i łatwo ulega zamoczeniu, tracąc przy tym swoje właściwości termoizolacyjne i mechaniczne (włókna rozwarstwiają się i materiał zaczyna się kruszyć). Wełnę mineralną kochają nie tylko gryzonie i ptaki, ale także osy i pszczoły.

Pianka poliuretanowa PUR — wysoka ocena za izolację dachów

Materiał ten ma doskonałe właściwości: nie pali się, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i można go bez problemu nakładać bezpośrednio na powierzchnie dachowe, nawet w trudno dostępnych miejscach. Jednocześnie podczas jego aplikacji nie powstają szwy i szczeliny. Pianka PUR jest zdecydowanie uważana za najbardziej ekonomiczną i skutecznym materiałem do do ocieplenia dachu, niezależnie od jej rodzaju https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Jest natryskiwany na wewnętrzną warstwę dachu za pomocą specjalnego sprzętu. Pianka poliuretanowa jest odporna na powstawanie negatywnych mikroorganizmów, bakterii i pleśni.

Pianobeton – czy to możliwe?

Jednym z najnowszych materiałów stosowanych do izolacji dachów płaskich jest pianobeton. Składa się z betonu, cementu, piasku i pary. Pod względem wytrzymałości i jędrności to właściwie beton, ale pod względem wagi to pianka. Dlatego ten materiał pozwala izolować dach i nie tworzyć obciążeń na konstrukcji nośnej. Ognioodporny, nietoksyczny, oddychający, trwały – pianobeton posiada wszystkie cechy potrzebne do izolacji dachu. Doskonale zatrzymuje ciepło i zapewnia pełne uszczelnienie.

Dlaczego izolacja dachu pianką PUR jest najlepszym wyborem?

Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowana metoda izolacji dachu i niesie za sobą wiele korzyści:

  • Łatwy w montażu (pianka poliuretanowa jest nakładana przez kruszywo, nie wymaga przycinania).
  • Waga jest minimalna, więc praktycznie nie obciąża konstrukcji. Ze względu na swoje warunki fizyczne może być stosowany w dowolnym miejscu.
  • Najlepsze parametry w swojej klasie. Dzięki obniżonym kosztom eksploatacji ta izolacja dachu pozwala zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki temu mamy potrójną ochronę: przed zimnem, powietrzem i hałasem.
  • Ponieważ dach ocieplony jest natryskową pianką poliuretanową, skutecznie ogranicza się odprowadzanie ciepła z ogrzewanego pomieszczenia, zachowując tym samym komfort cieplny. Dach nie jest chłodzony i nie może się na nim gromadzić wilgoć.
  • Ta technika może być stosowana do płaskich i złożonych konstrukcji nachylonych.