Fotowoltaika

Fotowoltaika – Świat dwudziestego pierwszego wieku, to świat pełen rozwoju i nowoczesnych technologii. Będąc świadkiem i częścią tego rozwoju powinniśmy zatrzymać się na chwilę, aby popatrzeć na to wszystko z boku. Dążymy istotnie do poprawy, jakości życia, ale często zapominamy się w tym wszystkim i jedynie pozornie poprawiamy warunki, w jakich żyjemy. Coraz więcej, bowiem powstaje fabryk a ludzie, których jest coraz więcej generują coraz więcej zanieczyszczeń. Dzisiaj postarajmy się skupić się na tym jak fotowoltaika wpływa na nasze życie i jak możemy dążyć do poprawy, jakości życia przy jej zastosowaniu. Zanim jednak przejdziemy do sedna, powiedzmy sobie nieco o odnawialnych źródłach energii.

Źródła energii odnawialnej

Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2016 roku 18,2% zapotrzebowania ludzkości na energię. Takimi źródłami są między innymi wiatr,  promieniowanie słoneczne,  opady,  pływy morskie,  fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale:  ropa naftowa,  węgiel,  gaz ziemny i uran pozyskiwany z kopalin. Zwolennicy odnawialnych źródeł energii wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło ponad około 80% energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska,  globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów. Ich przeciwnicy wskazują na wysokie koszty, niestabilność produkowanej energii, dodatkowe koszty ekologiczne i wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych i w ostatnim czasie na większości domów pojawiły się panele słoneczne. Poniekąd właśnie to skłoniło mnie do napisania tego artykułu. Idąc dalej fotowoltaika stanowi świetne źródło energii, które jest wykorzystywane nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale także w motoryzacji, przemyśle, a nawet głupie sygnalizatory świetlne na drogach coraz częściej posiadają ogniwa fotowoltaiczne, które zbierają energię słoneczną za dnia i w nocy służą właśnie do generowania oświetlenia sygnalizacji bądź oświetlania przejść dla pieszych. Fotowoltaika pozwoliła nam na ogromny rozwój i według mnie im więcej będziemy stosować paneli słonecznych tym lepiej wykorzystamy to, co mamy za darmo, a w dodatku nie trując środowiska. Rozmawiałem z sąsiadem, który postanowił zamontować panele słoneczne na swoim dachu. Według niego jest to po prostu kolejny krok w przyszłość i wykorzystanie nie tylko szansy na dbanie o środowisko, ale także zaoszczędzenie. Istotnie na obecnym rynku możemy spotkać bardzo wysokie dopłaty do montażu takich paneli słonecznych. No dobrze a co z motoryzacją, o której wcześniej wspomniałem? Bo przecież to logiczne, że panele na naszych dachach generują prąd do domu lub ogrzewają wodę, w motoryzacji możemy spotkać się z jeszcze ciekawszymi rozwiązaniami i zdecydowanie bardziej zaawansowanymi.

Koszty fotowoltaiki

Oczywiście nie jest to tania rzecz, jednak po mimo wysokich kosztów fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Przede wszystkim dla ekologii, mówi się, że ogniwa słoneczne pojawiają się tam gdzie ekologia to coś więcej niż ekonomia natomiast warto dodać, że fotowoltaika jest po prostu praktyczna, bo w końcu wszędzie tam gdzie pojawia się promieniowanie słoneczne możemy produkować energię elektryczną. Możemy zapytać jak wytwarza się takie ogniwa fotowoltaiczne potocznie zwane panelami słonecznymi. Głównie przy produkcji wykorzystuje się wafel krzemowy a jego ważną cechą musi być krystaliczność. Jedno ogniwo jest w stanie produkować prąd o mocy od jednego do prawie siedmiu Wattów. W celu zmaksymalizowania efektów można budować moduły, które składają się z kilku takich paneli i zazwyczaj spotyka się małe moduły o powierzchni zaledwie dwudziestu centymetrów kwadratowych aż do takich dużych, które mają powierzchnię jednego metra kwadratowego. Największe zastosowania fotowoltaika ma w przemyśle kosmicznym i wszelkiego rodzaju technologiach, których głównym celem jest podbój kosmosu. Pamiętajmy, że fotowoltaika to naprawdę cenny dar dla nas, więc korzystajmy z niego mądrze i inwestujmy swoje pieniądze w to, co sprawdzone i to, co posiada pozytywne opinie, ponieważ łatwo jest wyrzucić pieniądze w błoto inwestując w panele nieznanego producenta czy próbując samemu założyć taką instalację.

Przyszłość fotowoltaiki

Fotowoltaika to otwarta furtka do przyszłości i wręcz bilet do zdrowego środowiska a tym samym czystej i klarownej przyszłości dla naszych dzieci. Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana. Z mojej strony to tyle mam nadzieję, że tak samo jak mnie zainteresowała Cię fotowoltaika i zachęcam do poszukania więcej informacji w tym temacie. Dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz zapraszam do innych moich publikacji na ten temat, niech fotowoltaika będzie z Tobą.