Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie

Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie. Jedna z rzeczy, które są charakterystyczne dla społeczeństw wysoko rozwiniętych, jest dość duża dość duży wskaźnik rozwodów w małżeństwach. Ciężko tutaj jest tak naprawdę mówić, jakie są tego przyczyny. Może wynikać to z różnego rodzaju przeobrażeń kulturowych lub na przykład z tego faktu, że we współczesnym świecie żyjemy coraz szybciej, a z tego powodu coraz częściej nasze życia zaczynają się rozwijać w innych kierunkach.

Nie ma wątpliwości, że adwokaci od rozwodów oraz kancelarie prawnicze od rozwodów, nie narzekają na brak klientów. Faktem jest, że do rozwodu statystycznie dochodzi coraz częściej. Czasem zdarza się również, że jedna ze stron, która żąda rozwodu, chce na przykład rozwodu z orzeczeniem o winie. Co to tak naprawdę jest rozwód z orzeczeniem o winie, w jaki sposób możemy doprowadzić do takiego rozwodu oraz czy potrzebny nam jest w trakcie takiego procesu prawnik od rozwodów lub kancelaria prawnicza od rozwodów.

Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli chcemy rozwodu z orzeczeniem o winie, to musimy przygotować się na dość długom i ciężką sprawę rozwodową. Wynika to między innymi z tego faktu, że sąd, zanim wyda wyrok, będzie musiał zebrać materiał dowodowy oraz na przykład przesłuchać świadków, ponieważ rozwód z orzeczeniem o winie, może mieć zupełnie inne konsekwencje, niż na przykład rozwód, w którym to obydwie strony dochodzą do porozumienia. Taka sprawa musi być dobrze przez sąd rozpatrzona. Kolejną sprawą, która jest z tym związana, jest, chociażby to, że jeżeli chcemy rozwodu z orzeczeniem o winie, to po pierwsze powinniśmy wynająć kancelarię adwokacką od rozwodów. Adwokaci od rozwodów są niezbędni, ponieważ są to sprawy szczególnie trudne i dość specyficzne, więc ich udział jest nieunikniony.

Czy jeżeli złożymy wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie, to rozwód taki zostanie oznaczony?

Musimy mieć świadomość, że jeżeli wnioskujemy o rozwód z orzeczeniem o winie, to prawdopodobieństwo, że wina zostanie orzeczona tylko jednej ze stron, nie jest stuprocentowa. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że sąd będzie całą sprawę traktował całościowo i może się okazać, że orzeczenie o winie oczywiście zostanie wydane, ale może się okazać, że sąd orzeknie, że obydwie strony były współwinne rozpadowi małżeństwa. Nawet jeżeli obydwie strony nie są w takim samym stopniu winne, to sąd nie jest w stanie w wyroku wskazać, kto, w jakim stopniu faktycznie był odpowiedzialny. Sąd może orzekać “zero jedynkowo”. Dlatego, jeżeli chcemy iść do sądu domagać się rozwodu z orzeczeniem o winie, to faktycznie musimy być pewni tego, że faktycznie nie przyczyniliśmy się w żaden sposób do rozpadu tego małżeństwa, a wbrew pozorom nie jest to tak łatwo udowodnić.

Co może zostać uznane za współudział w doprowadzeniu do rozpadu małżeństwa?

Może się to nam wydawać dziwne, ale nawet w rodzinach czy małżeństwach, w których dochodziło do przemocy, na przykład męża w stosunku do żony, może się okazać, że sąd nie zasądzi wyłącznej winy męża, bo na przykład, jeżeli żona w jakikolwiek sposób prowokowała męża do takich zachowań, chociażby na przykład obelgami, to wówczas jest pewna podstawa sądzić, że być może nie dopuszczono by się czynów karalnych, a jeśli jednak nawet nic by to nie zmieniło, to same obelgi również wystarczą. Podobnie jest, jeżeli na przykład mąż czy żona będzie mieć kochankę lub kochanka. Wówczas również sąd może doszukać się tutaj takiej zależności, że po prostu znalezienie sobie kochanki bądź kochanka, było efektem na przykład lekceważenia, pomijania bądź poniżania przez współmałżonka, co finalnie doprowadziło do tego, że druga połówka znalazła sobie nowego partnera.

Poznaj koniecznie:

Czy rozwód z orzeczeniem o winie może się opłacać?

Teraz przejdźmy do meritum, czyli po co tak właściwie wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie. Proces rozwodowy może trwać nawet 2 lata i jest bardzo bolesny, przede wszystkim psychicznie. Na świadków mogą zostać wezwani na przykład członkowie naszej rodziny, przyjaciele, a nawet znajomi z pracy lub sąsiedzi. Sąd będzie analizował mnóstwo dowodów zarówno te, które zdobędzie samodzielnie, jak i te, które zostaną dostarczone przez oskarżenie oraz obronę. Czyli tak naprawdę wszystkie możliwe do wyciągnięcia brudy, najprawdopodobniej zostaną wyciągnięte, a i tak nie mamy gwarancji tego, że wyłączna wina jednej z osób zostanie orzeczona.

Dlaczego zatem ludzie decydują się na taki krok? Sprawa wygląda mniej więcej tak. Jeżeli zostanie zasądzona wina jednego ze współmałżonków, to zasadniczo zmienia to sytuację osoby, która nie zostanie uznana za współwinną, między innymi w taki sposób, że jeżeli dojdzie do ustanowienia na przykład praw do pełnej opieki nad dziećmi, to najprawdopodobniej osoba, która została uznana winną, takich praw nie dostanie. Osoba, która nie została uznana winną, może wnioskować o alimenty na siebie od osoby, która była winna, czyli tak naprawdę ta druga osoba, chociaż będzie rozwiedziona, będzie musiała swojej byłej żonie lub mężowi, zapewniać taki sam poziom materialny życia, jak przed rozwodem.