Co powodują uzależnienia?
Co powodują uzależnienia? Uzależnienie samo w sobie nie jest niczym pozytywnym, a dodatkowo może przyczyniać się do powstawania kolejnych problemów.
Co to jest zespół abstynencyjny?
Jednym z najtrudniejszych zagadnień związanych z uzależnieniami jest zespół abstynencyjny. Często to właśnie on sprawia, że tak trudno jest zrezygnować z zażywania danej substancji lub wykonywania określonej czynności, której oddajemy się nałogowo. Nierzadko w momencie gdy pojawia się zespół abstynencyjny potrzebny będzie dobry ośrodek odwykowy, który stanowi nieocenione wsparcie wychodzeniu z uzależnienia.
Zespół abstynencyjny są to zatem objawy, często i fizyczne i psychiczne, które pojawiają się po odstawieniu obiektu uzależnienia. Najczęściej pojawia się po odstawieniu takich substancji jak:
- Alkohol,
- Nikotyna,
- Opioidy,
- Stymulanty.
Każdy z tych stanów jest szczególnie nieprzyjemny, choć różnić się mogą konkretnymi objawami.
Alkoholowy zespół abstynencyjny
Leczenie uzależnień związanych z alkoholem jest wyjątkowo trudne do pokonania ze względu na duże przyzwolenie społeczne i łatwy dostęp do trunków. Nie ułatwia sprawy to, że takie uzależnienie jest nie tylko psychiczne, ale ma także aspekt fizjologiczny. Uzależnienie organizmu od alkoholu powoduje, że gdy odstawiamy tę substancję, pojawić się może gwałtowny i trudny do przetrwania zespół abstynencyjny.
Uzależnienie od alkoholu może prowadzić więc do tego, że po odstawieniu trunków nasze ciało zareaguje objawami przypominającymi silne zatrucie i chorobę. W takiej sytuacji decydujemy się nierzadko na odwyk zamknięty. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z bólami i drżeniem mięśni, potami, poczuciem ogólnego rozbicia. Do tego dojść mogą mdłości, przyśpieszona akcja serca, nadwrażliwość na bodźce takie jak światło i dźwięki. Sytuacji nie poprawia towarzysząca często zespołowi bezsenność, a nawet halucynacje i majaczenia.
Nikotynowy zespół abstynencyjny
Nikotyna również oddziałuje na nasz organizm. Oznacza to, że ciało przyzwyczajone do tej substancji może gwałtownie zareagować na odcięcie dostępu do niej. W lżejszych przypadkach okresowo pojawi się wzmożona drażliwość, zły nastrój, pogorszenie pamięci i koncentracji. Jednak dojść mogą także poważniejsze reakcje, takie jak agresja, zaburzenia snu, skurcze, kaszel oraz dolegliwości układu pokarmowego. Warto wówczas skorzystać z usług centrum psychoterapii, gdzie profesjonaliści zaopatrzą nas w umiejętności i narzędzia do radzenia sobie z dolegliwościami wynikającymi z uzależnienia.
Opioidowy zespół abstynencyjny
Opioidy, takie jak morfina, kodeina czy heroina, również bardzo silnie uzależniają nasz organizm. W przypadku uzależnień od tego typu substancji nierzadko konieczne będzie leczenie odwykowe zamknięte, gdyż ich powodują one silne uzależnienie i trudny do zniesienia zespół abstynencyjny, który trwać może nawet do kilku miesięcy. W tym czasie doświadczać możemy takich objawów jak bóle mięśni, drgawki, intensywne poty, biegunki i wymioty, gwałtowne spadki nastroju i bezsenność.
Stymulanty – zespół abstynencyjny
Stymulanty to przede wszystkim narkotyki zwane pod nazwami kokaina oraz amfetamina. Powodują one silne pobudzenie, a więc bardzo mocno oddziałują na organizm. Przekłada się to również na to, że uzależnienie od nich powoduje bardzo silny i trudny do przetrwania zespół abstynencyjny. Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków może okazać się nieocenioną pomocą w zniesieniu takich objawów jak przeciągająca się bezsenność, brak energii, dysfunkcje układu pokarmowego takie jak biegunki i wymioty, oraz stany depresyjne, które często przechodzą w anhedonię – niemożliwość odczuwania radości, przyjemności.
Psychologiczne skutki uzależnienia
Jednak to jak nasze ciało reaguje na uzależnienie to nie wszystko. Uzależnienie jest wszak także chorobą naszego umysłu. Powoduje wiele dysfunkcji w zakresie naszego funkcjonowania w codziennym życiu.
Jednym z typowych objawów jest to, że coraz więcej energii zaczynamy zużywać na poszukiwanie danego środka lub możliwości wykonywania dysfunkcyjnych czynności. Wiąże się to nierozłącznie z tym, że niezależnie czy uzależni nas substancja czy jakieś działanie, to z czasem uodparniamy się na ich skutki. Oznacza to, że nasze zapotrzebowanie na obiekt uzależnienia ciągle się zwiększa.
Wszystko to przekłada się na to, że a czasem siła naszej woli słabnie, zanika. Potrzeba kontaktu z obiektem uzależnienia jest coraz większa, a sam obiekt w znanych już dawkach przestaje być satysfakcjonujący. Mimowolne oddajemy się poszukiwaniom sposobów na dostarczenie sobie znów satysfakcjonującej dawki, wpadając w błędne koło, z którego trudno się wydostać.
Przekłada się to z czasem realnie i bardzo negatywnie na jakość naszego życia. Początkowo rezygnujemy z zajęć bez których możemy się obejść, a więc przede wszystkim zainteresowań. Zużywają one nasze: czas, energię i pieniądze, których potrzebujemy coraz więcej na oddawanie się uzależnieniu. Ale z czasem to przestaje wystarczać. W dalszej kolejności ucierpią więc kontakty z ludźmi. Przestaniemy zwracać uwagę na znajomych, potem zabraknie czasu i siły na przyjaciół, z czasem przestanie liczyć się nawet rodzina i praca.