Kto najczęściej korzysta z wynajętych autolawet?

Kto najczęściej korzysta z wynajętych autolawet? Autolaweta to pojazd, który ma wbudowaną na stałe lawetę, czyli platformę służącą do przewozu samochodów. Za pomocą autolawety można przewozić nie tylko samochody osobowe, ale również auta dostawcze. Służą one także do transportu motocykli oraz do przewożenia maszyn budowlanych. Korzystają z nich nie tylko osoby, które potrzebują pomocy drogowej po kolizji, wypadku, czy awarii auta, ale także ci, którym bardziej opłaca się przewiezienie danego pojazdu czy maszyny na lawecie, niż „na kołach”. Dzieje się tak na przykład w przypadku transportu pojazdów z zagranicy, które trzeba byłoby ubezpieczyć oraz zaopatrzyć w tablice rejestracyjne. 

Czy koszty wynajmu autolawety są wysokie?

Kto najczęściej korzysta z wynajętych autolawet?

Zazwyczaj można skorzystać z możliwości wynajęcia autolawety z kierowcą, można też wypożyczyć autolawetę bez kierowcy. Ta druga opcja będzie dużo tańsza, ponadto pozwoli nam wybrać odpowiedni dla nas czas transportu bez konieczności uwzględniania czasu pracy poszczególnych pracowników. Wynajem autolawety bez kierowcy będzie najlepszą opcją dla osób, które planują przejazd tam i z powrotem. Osoby, które sprowadzają samochody z zagranicy cenią sobie wygodne i bezpieczne rozwiązanie, jakie umożliwia im autolaweta. Przepisy związane z przejazdem samochodem z zagranicy wymagają wykupienia ubezpieczenia oraz oczywiście tablic rejestracyjnych. Jeśli przetransportujemy dany pojazd na lawecie, nie będziemy musieli martwić się tego typu dodatkowymi kosztami. Zdarza się, że koszt naprawy samochodu za granicą jest dużo wyższy, niż w Polsce, więc o wiele bardziej opłaca się wypożyczenie autolawety w celu przewiezienia uszkodzonego auta do warsztatu znajdującego się w kraju. Każdy, kto zajmuje się transportem wie, jak ważna jest logistyka oraz wybieranie jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Warto porównać koszty związane z wynajmem lawety z ceną, jaką zapłacilibyśmy za naprawę w zagranicznym warsztacie, szczególnie, jeśli awaria przydarzy nam się w drodze powrotnej do domu. 

Kto może prowadzić autolawetę?

Nigdy nie możemy przewidzieć chwili, w której nastąpi awaria samochodu i będziemy potrzebować pomocy drogowej. Warto wiedzieć, kiedy holowanie pojazdu na linie jest zabronione, gdyż w takim przypadku będzie trzeba skorzystać z autolawety. Jeśli całkowita masa autolawety wraz z załadunkiem nie przekroczy 3500 kg, będzie mogła prowadzić ją osoba z prawem jazdy kategorii B. W przeciwnym razie kierowcą będzie mogła zostać tylko osoba posiadająca uprawnienia C1. Dzięki temu, że przeciętny kierowca może prowadzić autolawetę system pomocy drogowej jest bardzo ułatwiony. Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy można zarobić na wynajmowaniu autolawety, powinien wiedzieć, że tą nazwą zazwyczaj określa się pojazd do którego przytwierdzona jest platforma do transportu aut. Choć określenie „laweta” jest często używane zamiennie z „autolawetą”, zostało ono zarezerwowane dla przyczep. Dzięki nim odbywa się nie tylko autoholowanie uszkodzonych pojazdów, ale także przewóz sprzętu budowlanego, wózków widłowych, maszyn rolniczych, czy po prostu nowo wyprodukowanych samochodów, transportowanych do dealera. 

Czy można zarobić na wynajmowaniu autolawety?

Ponieważ na drogach jest coraz więcej samochodów, pomoc drogowa jest nieustannie potrzebna. Wiele osób nie wyobraża sobie też transportu niektórych maszyn, czy zagranicznych samochodów, bez skorzystania z profesjonalnej autolawety. Wynajmowanie tego rodzaju pojazdów jest więc według wielu osób dochodowym zajęciem, dlatego też bardzo wiele osób zastanawia się nad prowadzeniem usług, związanych z wypożyczaniem autolawet. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup autolawety na wynajem, zwróć uwagę na to, by był to sprawny, w miarę nowy pojazd, działający bez zarzutu. Zdarza się, że ludzie decydują się pochopnie na kupno lawety tanim kosztem. Niestety mało kto decyduje się później na jej wynajem, nikt nie chce przecież, by auto przeznaczone do transportu uszkodzonych pojazdów samo groziło niespodziewaną awarią. Ponadto zakupiona po kosztach autolaweta będzie wymagała częstych napraw, co może pociągnąć za sobą koszty znacznie przewyższające te związane z kupnem nowej i sprawnej autolawety. Myślenie ekonomiczne zawsze musi wybiegać w przyszłość, więc także i w wypadku tego rodzaju inwestycji warto wiedzieć, że nie warto ciąć kosztów już na starcie, gdyż może się okazać, że wyrzucimy pieniądze. 

Każdy, kto zamierza skorzystać z oferty wynajmu autolawety bez kierowcy powinien zwrócić szczególną uwagę, by transport na autolawecie był zgodny z przepisami. Tylko w ten sposób unikniemy nieprzyjemności związanych z narażeniem bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Powinniśmy też sprawdzić wagę autolawety wraz z załadunkiem, gdyż dzięki temu będziemy pewni, czy nasze prawo jazdy uprawnia nas do jej prowadzenia. Wtedy z pewnością nie narazimy się na żadne mandaty i inne nieprzyjemności. Jeśli chcemy skorzystać z usług firmy wypożyczającej lawety i autolawety, powinniśmy sprawdzić, czy cieszy się ona zaufaniem wśród klientów. Zwróćmy uwagę też na stan techniczny pojazdów.