Wózki widłowe a środowisko 

Wózki widłowe a środowisko. W czasie gdy mamy coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, warto zastanowić się, czy w przypadku wózków widłowych dobrze byłoby nie zadbać o środowisko naturalne. Mamy dużo pojazdów emitujących spaliny, jeśli natomiast idzie o wózki widłowe, dość szybko pojawiły się rozwiązania alternatywne. Elektryczne czy wodorowe wózki widłowe dużo szybciej zyskały na popularności niż choćby elektryczne czy wodorowe samochody. Ważną rzeczą jest to, że ciągle następują zmiany prowadzące do zwiększenia wydajności pracy maszyny i ograniczenia jej negatywnego wpływu na środowisko. Dostrzegalne zarówno w przypadku pojazdów spalinowych, jak i elektrycznych. Coraz częściej w wózkach widłowych wykorzystywane są elementy technologii hybrydowej.

Innowacyjność

Wózki widłowe stają się coraz bardziej innowacyjne, mimo i tak dość szybkiego rozwoju tego typu pojazdów, rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, by pracować jak najefektywniej i jak najlepiej. Ważne dla ich producentów jest również to, by wózki widłowe były  przyjazne zarówno dla człowieka jak i dla środowiska naturalnego. Wózki widłowe elektryczne z czasem zyskują na popularności, zdecydowanie wypychając te spalinowe. Jest to dobre zjawisko, zarówno dla pracowników jak i dla środowiska. W kwestii wydajności oraz ekonomii to tańsze w utrzymaniu są wózki elektryczne, są jednak przy tym zdecydowanie mniej wydajne niż wózki spalinowe. Wszystko przez konieczność ładowania akumulatorów, która nie dość, że zajmuje dużo więcej czasu, to także wystarcza na zdecydowanie krócej niż w przypadku tradycyjnego tankowania. Nie jest to jednak argument dla którego elektryczne wózki widłowe nie mogą z powodzeniem znaleźć swojego zastosowania czy to na halach magazynowych, czy na halach i zapleczach hipermarketów. Stanowią one bowiem niezastąpioną pomoc podczas rozładunku i układania towarów na półkach. Natomiast jeśli chodzi o prace na zewnątrz to tutaj zdecydowanie większe zastosowanie znajdą wózki widłowe spalinowe, ponieważ cechuje je dużo większa wytrzymałość do pracy w ciężkich warunkach. Dlatego jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie wózków spalinowych do prac wewnątrz budynku czy hali, musimy koniecznie pamiętać o odpowiedniej wentylacji powietrza, ponieważ spaliny emitowane przez ten rodzaj wózków widłowych są szkodliwe. Właśnie te spaliny są głównym problemem jeśli chodzi o wózki widłowe spalinowe.

Wózki wodorowe

Nowym rozwiązaniem są wózki widłowe wodorowe, które wprowadza coraz więcej firm. Na przykład Toyota jest na etapie opracowywanie i wdrażania niskoemisyjnych technologii produkcji. Coraz częściej też wprowadza do zakładów technologie oparte na odnawialnych źródłach energii oraz technologie wodorowe. Przykładowo w fabryce w Motomachi w Japonii od niedawna stosuje się 20 elektrycznych wózków widłowych, opartych na wodorowym ogniwie paliwowym. Docelowo w ciągu kolejnego roku ma ich przybyć aż do 170 w tym zakładzie oraz w dalszej przyszłości mają także trafić do ich pozostałych fabryk. Według producenta to rozwiązanie jest bardzo ekologiczne, ze względu na układ silnika elektrycznego, który jest zasilany ogniwami paliwowymi. W ten sposób nie emituje CO2 ani innych szkodliwych substancji. Jego jedynym efektem ubocznym, jaki powstaje z pracy ogniw paliwowych, jest woda. Dodatkową zaletą, która zwiększa walory ekologiczne tego rozwiązania jest fakt, że do produkcji wodoru można użyć zarówno energię odnawialną jak i odpady. Kolejnym powodem, dla którego warto postawić na wózki Toyoty, to szybki proces tankowania. Przykładowo wózek o udźwigu 2500 kg tankuje się około trzech minut a jego wydajność sięga aż 8h. Ciekawostką jest także fakt, że naładowane wózki mogą także służyć jako awaryjne źródło zasilania dla pozostałych urządzeń znajdujących się w fabryce. Pokazuje to jak ważna dla wielkich firm, jest ochrona środowiska naturalnego. Istnieją również inne wielkie przedsiębiorstwa, które zwracają na to uwagę. Na przykład Carrefour w swoich halach magazynowych wykorzystuje wodorowe wózki widłowe. Aby umożliwić tankowanie wodoru w pomieszczeniach zamkniętych wykorzystuje się stacje Air Liquide.

Podsumowanie

Wózki widłowe a środowiskoTak więc skoro wielkie przedsiębiorstwa wykorzystują nowoczesne technologie jeśli chodzi nawet o tak małe pojazdy jak wózki widłowe, warto zastanowić się, co my możemy zrobić by ratować nasze środowisko naturalne. Czy chcemy aby nawet wózki widłowe, były bardziej ekologiczne od nas? Skoro wielkie przedsiębiorstwa podążają w stronę ekologii i szukają nowych rozwiązań, lepszych dla środowiska, warto, abyśmy również my, zwrócili uwagę na dbałość o środowisko naturalne. Niech przykładem dla nas będą wózki widłowe, które stają się coraz przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Skoro więc mogą to robić wózki widłowe, to tym bardziej możemy robić to my. Przecież to nam bardziej powinno zależeć na tym, żeby nasze środowisko było czyste. Dlatego  też, jeśli mamy w planach zakup wózka, warto wybierać wózki widłowe, ekologiczne, wodorowe lub elektryczne. Należy zrezygnować całkowicie ze spalinowych. Być może jest to mały gest w stronę środowiska, jednak bardzo mu potrzebny.