Budowa domu kanadyjskiego — dobre, czy złe wyjście na polski klimat?
Budowa domu kanadyjskiego — dobre, czy złe wyjście na polski klimat? Amerykańskie domy kojarzą się w większości z lekkimi budowlami, które stawia się w przeciągu kilkudziesięciu dni. Najczęściej takie przekonanie wynika z programów, które można zobaczyć w telewizji dotyczących budowy domów w Ameryce. Zwykle wpada tam ekipa, wjeżdżają maszyny z płytami drewnianymi, a szkielet domu powstaje w ekspresowym tempie. Cała konstrukcja jest szybka, łatwa i wygląda i budowanie domku dla lalek.
Jak to się ma do naszych tradycyjnych domów murowanych, które są w Polsce najbardziej popularne? Przecież w USA czy Kanadzie, w których popularne są lekkie i szybkie w budowie domy, klimat jest bardzo zbliżony do naszego. Mimo wszystko, większość ludzi decyduje się na murowane budynki, ponieważ uważane są za wytrzymalsze, bardziej ognioodporne oraz dobrze trzymające ciepło w zimie, a chłód w lecie. Domy ceglane uważane są także, za bardziej żywotne i odporne na szkodniki, które niszczą domy drewniane. Często można spotkać w lasach lub starszych wsiach, drewniane sypiące się budynki z zapadniętym dachem lub zjedzonymi przez robaki ścianami. Dlaczego tak wyglądają i czy rzeczywiście domy murowane mają dłuższą żywotność?
Dlaczego domy drewniane straciły popularność?
Jeszcze do niedawna, bo za czasów osób, które są już w podeszłym wieku, domy były budowane prawie wyłącznie z drewna. Ceglane domy mieli ci, którzy mogli sobie pozwolić na nie finansowo i uważane były za przejaw majątku i dobrobytu. Postawienie domu drewnianego trwało krócej i było mniej kosztowne. Takie domy były i nadal są uważane za mniej trwałe od murowanych. Wynika to przede wszystkim z tego, że w dawnych czasach, nie każdy mógł pozwolić sobie na droższe, dobrej jakości materiały oraz zaimpregnowanie budynku, który z czasem podupadał lub był niszczony przez szkodniki. Domy też miały kiepskie fundamenty, przez co podchodziła do nich wilgoć, która ma destrukcyjne działanie w przypadku domu drewnianego. Coraz częściej jednak można zobaczyć, że drewno wraca do łask.
Drewno czy cegła?
Domy drewniane mają szereg zalet i w niczym nie są gorsze od tych murowanych, a wręcz przeważają pod względem ekologii i ochrony środowiska. Jednak, aby rzeczywiście taki dom był wytrzymały i przewyższył dom murowany pod względem żywotności, musi być on dobrze wykonany. Przede wszystkim konieczne są dobrej jakości materiały. Niestety często w Polsce budowane są one „po taniości” i z wątpliwej jakości materiałami. Taki dom, nie posłuży długo. Zaś ten zbudowany z dobrej jakości drewna, dobrze wysuszonego i zabezpieczonego odpowiednimi środkami będzie stał setki lat. Decydując się na dom w stylu kanadyjskim, a co za tym idzie składający się z drewnianego szkieletu połączonego z płytami OSB lub deskami, trzeba zadbać o dobrą jakość instalacji wodnej. Wszelkie przecieki oraz usterki instalacji wodnej, skończyć się mogą katastrofą dla budynku. Tak jak z zewnątrz, dom jest chroniony odpowiednimi środkami do drewna, tak wewnętrzna powódź, nawet małych rozmiarów, może zniweczyć całą pracę i zapewnić mnóstwo dodatkowej. Tutaj trzeba również pamiętać o tym, że bardzo ważną rolę odgrywa dobre wyciszenie stropu. Jeśli izolacja będzie zrobiona źle, usłyszymy najmniejsze dźwięki z piętra, co często jest uciążliwe. Szczególnie trudno wytrzymać tak dużą akustykę, mając małe dzieci, które uwielbiają biegać i ścigać się po domu.
Czytaj więcej: hbe domy
Zalety domu kanadyjskiego
Zdecydowanie ogromną zaletą domu kanadyjskiego — szczególnie tego, którego ściany stanowią deski, a nie płyta OSB, jest jego ekologia. Jest to bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy zasypują nas tony plastiku wszędzie się walającego, walczymy ze spalinami, smogiem oraz staramy się jak najmniej niszczyć Matkę Ziemię. Z czego wynika ekologia takiego domu? Przede wszystkim do budowy używamy drewna, którego nie trzeba wypalać, lepić cementem – którego przygotowanie też pochłania energię elektryczną. Taki dom spokojnie powstanie w 3 miesiące, kiedy budowa domu murowanego to około 2 lata. Tak więc ograniczamy ilość spalin, ponieważ nie trzeba dowozić materiałów na teren budowy w tak długim czasie. Budowa domu drewnianego w stylu kanadyjskim nie generuje tak dużo odpadków z budowy oraz spalin, a jest znacznie szybsza. Dom drewniany jest także lepszy dla zdrowia ponieważ we wnętrzu jest większa wilgotność powietrza, niż w murowanym, co zapobiega wysychaniu śluzówek oraz powstawaniu kaszlu. Wewnątrz domu panuje przyjemny mikroklimat, a w przypadku wykonanego w większość z litego drewna — doskonale sprawdza się u alergików, którzy reagują problemami z drogami oddechowymi, w przypadku syntetycznych materiałów budowlanych. Dobrze wykonany dom w stylu kanadyjskim będzie też kumulował ciepło we wnętrzu oraz szybko się nagrzewał, ale niestety będzie też szybko tracił zgromadzone ciepło. Żeby do tego nie doszło należy postarać się o ekipę do budowy, która zna się na rzeczy. Pamiętaj, że w przypadku tego typu domów, styropian jako ocieplenie odpada, ponieważ ściany nie są idealnie równe i nie będzie on dobrze przylegał. Dlatego polecana jest wełna mineralna lub ocieplenie w formie natryskowej.