Jak powstają haluksy?

Jak powstają haluksy? Kobieta nosząca buty na obcasie praktycznie przez cały dzień, mężczyzna w niewygodnych, wąskich na czubkach, za małych butach, sportowiec nadmiernie obciążający stopy, osoba chorująca na reumatoidalne zapalenie stawów – to kilka typowych profili osób, które są bardziej niż inne narażone na pojawienie się haluksów. Co jeszcze sprzyja wystąpieniu tej wady?

Haluksy – przedstawienie pojęcia

W nazewnictwie profesjonalnym potoczne określenie „haluks” albo inaczej „paluch koślawy”, znane szeroko wśród specjalistów i osoby doświadczające tego problemu, zastępowane jest łacińską nazwą „Hallux valgus”. 

To niezwykle bolesna dolegliwość związana ze zwyrodnieniem, w wyniku którego dochodzi do deformacji stopy. Polega ona na koślawieniu palucha i przykurczu mięśni przywodzicieli palucha. W ten sposób dochodzi do przesadnego rozciągnięcia mięśni odwodzicieli palucha – z czasem odchyla się w stronę pozostałych palców.

Hallux valgus to deformacja, która w większości przypadków dotyka kobiety, ponieważ to one zwykle narażają swoje stopy na obciążenia prowadzące do wystąpienia tej wady. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są od niej wolni.

Polecamy odciążenia na haluksy na stronie https://kerpro.pl/kategoria/odciazenia-na-haluksa/

Co jest przyczyną pojawienia się palucha koślawego?

Powodów tego problemu jest bardzo wiele. Bezpośrednią przyczyną są nieprawidłowe obciążenia i zniekształcenia, które prowadzą do zmian w biomechanice stopy. Do czynników zwiększających ryzyko tej deformacji zalicza się płaskostopie poprzeczne i zbyt wąskie w stosunku do szerokości przodostopia obuwie. Wąskie czubki obuwia prowadzą do odchylania się palucha.

Do rozwoju problemu przyczynia się też nadmierna masa ciała, prowadząca do zwiększonego nacisku na stopy. Sprzyjają temu również aktywności fizyczne nadmiernie obciążające stopy, np. bieganie, piłka nożna.

Niestety paluch koślawy to dolegliwość, która może towarzyszyć wielu poważnym chorobom, np. dnie moczanowej albo reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Dlatego osoby borykające się z nimi muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia haluksów.

Jakie metody mogą pomóc w zatrzymaniu rozwoju deformacji?

Należy pamiętać, że zmiana rozwija się stopniowo i jest zjawiskiem nabytym – tak jak wskazaliśmy, powstałą w wyniku noszenia zbyt wysokich lub zbyt płaskich butów, nadmiernej otyłości czy wad ortopedycznych, takich jak płaskostopie. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba ustalić, co jest źródłem problemu.

Czas na dobór właściwego obuwia

Aby zatrzymać proces rozwoju, haluksów należy w pierwszej kolejności dopasować w taki sposób buty, by nie prowadziły do nadmiernych obciążeń i deformacji. Warto zachęcić klienta do tego, by zrezygnował z butów na obcasie. Noszenie takiego obuwia może prowadzić do przeciążenia przodostopia. Tego rodzaju buty sprzyjają występowaniu haluksów.

Jak powstają haluksy?
Jak powstają haluksy?

Buty, które mają wpływ na tego rodzaju deformacje, to również obuwie ze zbyt ciasnymi czubkami, w nadmiernym stopniu uciskające paluch i wewnętrzną część stopy.  Oprócz butów tego rodzaju ryzyko zwiększają również zbyt płaskie buty.

Dbałość o stopy w przebiegu chorób

Niestety choroba nie wybiera i może prowadzić również do powikłań np. w formie pojawienia się palucha koślawego. Pacjenci borykający się z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy dną moczanową powinni w sposób szczególny zwracać uwagę na swoje zdrowie. Osoba, która cierpi na te choroby, powinna nie tylko stosować profilaktyczne metody, ale również być pod stałą kontrolą podologa. Specjalista powinien powinien szczególną uwagę zwrócić na stopy takiej osoby i zauważyć pierwsze oznaki rozwoju haluksów.

Sport, który nie obciąża stóp

Jeżeli konkretna osoba ma świadomość, że u niej ryzyko rozwoju haluksów jest większe niż u innych, powinna tak dobrać aktywność fizyczną, by zanadto nie obciążać swoich stóp. Przykładowo osoba borykająca się z otyłością zamiast decydować się na grę w piłkę nożną, może na początkowym etapie zrzucania kilogramów zdecydować się na pływanie. Taka aktywność fizyczna będzie zdrowa i nieobciążająca stawów ani kości. Nie doprowadzi też do nadmiernego nacisku.

Jak pomóc w leczeniu haluksa?

Gdy problem już istnieje, niestety będzie postępować. Początkowo paluch koślawy nie powoduje bólu, jednak z czasem zaczyna pojawiać się stan zapalny. Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi i zaczerwienieniem. Kolejne zmiany zwyrodnieniowe mogą objąć również podeszwę. Do sposobów, które sprawdzą się w przypadku korygowania ustawienia stopy, zaliczyć można ortezy, wkładki czy opaski na haluksy.

Rolą specjalisty jest wskazanie, co można zrobić, by dolegliwość tak szybko się nie pogłębiała. Oprócz przedstawionej powyżej profilaktyki bardzo ważne jest, aby na początek wyciszyć dolegliwości związane z haluksem i doprowadzić do korekcji ustawienia pierwszej kości śródstopia, np. stosując tapping. W ten sposób określa się technikę plastrowania, która pomaga w stabilizacji kości. W przypadku palucha koślawego zastosowanie ma tzw. tapping biomechaniczny, który pozwala na stabilizację palucha.

Leczenie haluksów metodami zachowawczymi w zaawansowanym stadium może nie przynieść rezultatów, wówczas konieczna jest pomoc ortopedy i chirurga.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl