Wykładzina dywanowa jak czyścić?

Wykładzina dywanowa jak czyścić? Systematyczne czyszczenie wykładziny dywanowej oraz prawidłowa jej pielęgnacja mają decydujące znaczenie dla zachowania jej dobrego stanu i wyglądu. W ten sposób można również przedłużyć jej żywotność oraz zmniejszyć ilość bakterii i niehigienicznego brudu.

Czysta wykładzina dywanowa wpływa na nasze zdrowie

Regularne odkurzanie niweluje alergeny, które znajdują się na wykładzinie, jak i w powietrzu. Nie wystarcza jednak, aby utrzymać dywan w odpowiedniej czystości. Codzienne jego użytkowanie powoduje, że kurz, pył oraz brud wnikają w jego głębsze struktury. Z tego właśnie powodu odkurzanie jest niewystarczającym zabiegiem porządkowym. Często wydaje się pozornie czysty, ponieważ nie ma widocznych plam. To jednak błędne odczucie, o czym nie możemy przekonać się, obserwując wykładzinę.

Czyszczenie wykładziny tuż po zakupie

Wykładzina dywanowa jak czyścić?

Wykładzina dywanowa to gwarancja przytulnego i przyjemnego w odbiorze pomieszczenia. Dzięki niej można położyć gołe stopy na podłodze i nie martwić się o nieprzyjemny i przenikający chłód. Sprawdza się również wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, które większość czasu spędzają przecież na podłodze. Dywan jest wtedy świetnym miejscem do zabawy. Wykładziny dywanowe znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również obiektach publicznych. Wykorzystywane są w szkołach i przedszkolach, biurach czy instytucjach publicznych. W każdym z tych obiektów pełnią przede wszystkim rolę wygłuszającą lub ocieplają pomieszczenie, w którym się znajdują. Aby móc korzystać w pełni z jego zalet, należy jednak odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim utrzymywać w czystości. W jaki sposób dokładnie wyczyścić wykładzinę w ciągu pierwszego półrocza po zakupie? W tym celu wystarczy czesanie jej miękką szczotką od czasu do czasu oraz dokładne odkurzanie. Po tym czasie można zacząć stosować bardziej zaawansowane metody.

Jak czyścić wykładzinę w bezpieczny sposób na sucho?

Nie każdy chce czyścić wykładzinę na mokro. Wybierając metodę na sucho i stosując się do podstawowych jej zasad, można jednak osiągnąć zadowalające rezultaty. W tym celu należy zakupić tzw. gotowy aktywator do krystalizacji brudu oraz wypożyczyć silnie ssący odkurzacz. Taki sprzęt pozwala przeprowadzić efektywne czyszczenie wykładziny dywanowej metodą na sucho. Proces zaczynamy od precyzyjnego odkurzenia całej powierzchni, a następnie wyczesania ręcznie runa wykładziny. W kolejnym etapie należy zaaplikować na materiał suchy środek, po czym użyć szczotki walcowej, którą można wypożyczyć. Dopiero po upływie około 30-40 minut można usunąć suchy środek za pomocą silnego odkurzacza. Alternatywnie, wybierając domowe sposoby czyszczenia, można zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy nasypać kilka łyżeczek na powierzchnię wykładziny i pozostawić tak na kilka godzin. Po upływie tego czasu, całość należy dokładnie odkurzyć. W ten sposób można również skutecznie zneutralizować przykre zapachy.

Jak czyścić wykładzinę dywanową z użyciem wody?

Na mokro należy przede wszystkim czyścić te wykładziny, które są intensywnie eksploatowane. Dotyczy to głównie wykładzin znajdujących się w szkołach czy urzędach. Jaki jest skuteczny sposób na ich czyszczenie? Również w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie specjalistycznego sprzętu, który cechuje się dużą mocą ssącą oraz sprzętu myjącego. Oprócz tego należy dopasować do niego odpowiedni detergent o skutecznym działaniu. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy rozpocząć pracę od dokładnego odkurzenia powierzchni wykładziny dywanowej. Warto też wcześniej sprawdzić, czy na powierzchni materiału nie znajdują się jakieś uszkodzenia. W takiej sytuacji należy postępować z nimi ostrożniej. W dalszej kolejności można przeprowadzić test sprawdzający w niewidocznym miejscu. Jeśli preparat nie wywołuje niepożądanych reakcji, można użyć go na całej powierzchni dywanu. Przez cały czas środek należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, które dotyczą zarówno przygotowania płynu, jak i użytkowania maszyny piorącej. Po praniu należy materiał dokładnie wysuszyć. Jeśli pranie wykładzin w Krakowie dotyczy wykładziny welurowej, należy ją również dokładnie wyszczotkować za pomocą miękkiej szczoteczki. Czy dostępne są domowe sposoby czyszczenia wykładziny dywanowej? Aby wyczyścić ją w domu, potrzebne są: woda, butelka z aerozolem, mydło, soda i sól. Powierzchnie wykładziny pokrywamy produktami sypkimi, a następnie spryskujemy mieszanką wody i mydła. Po upływie kilku minut należy usunąć całość za pomocą miękkiej szczotki w jednym kierunku. Całość suszymy, przyciskając do powierzchni wykładziny ręcznik, który absorbuje wodę. Dodatkowo można je przycisnąć ciężkimi przedmiotami.

Podsumowując, warto jeszcze wspomnieć o bezpiecznym usuwaniu wykładzin. Jeśli nie nadają się już do dalszego użytku domowego lub przemysłowego, warto zakupić noże oraz zrywarki do wykładzin. Następnie z ich pomocą należy wyciąć pasy o szerokości 10 cm i kolejno zrywać. W ten sposób można bezpiecznie usunąć prawie wszystkie typy materiałów, w tym również wykładziny antystatyczne.