Wykładzina dywanowa jak czyścić?

Wykładzina dywanowa jak czyścić? Systematyczne czyszczenie wykładziny dywanowej oraz prawidłowa jej pielęgnacja mają decydujące znaczenie dla zachowania jej dobrego stanu i wyglądu. W ten sposób można również przedłużyć jej żywotność oraz zmniejszyć ilość bakterii i niehigienicznego brudu.

Czysta wykładzina dywanowa wpływa na nasze zdrowie

Regularne odkurzanie niweluje alergeny, które znajdują się na wykładzinie, jak i w powietrzu. Nie wystarcza jednak, aby utrzymać dywan w odpowiedniej czystości. Codzienne jego użytkowanie powoduje, że kurz, pył oraz brud wnikają w jego głębsze struktury. Z tego właśnie powodu odkurzanie jest niewystarczającym zabiegiem porządkowym. Często wydaje się pozornie czysty, ponieważ nie ma widocznych plam. To jednak błędne odczucie, o czym nie możemy przekonać się, obserwując wykładzinę.

Czyszczenie wykładziny tuż po zakupie

Wykładzina dywanowa jak czyścić?

Wykładzina dywanowa to gwarancja przytulnego i przyjemnego w odbiorze pomieszczenia. Dzięki niej można położyć gołe stopy na podłodze i nie martwić się o nieprzyjemny i przenikający chłód. Sprawdza się również wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci, które większość czasu spędzają przecież na podłodze. Dywan jest wtedy świetnym miejscem do zabawy. Wykładziny dywanowe znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również obiektach publicznych. Wykorzystywane są w szkołach i przedszkolach, biurach czy instytucjach publicznych. W każdym z tych obiektów pełnią przede wszystkim rolę wygłuszającą lub ocieplają pomieszczenie, w którym się znajdują. Aby móc korzystać w pełni z jego zalet, należy jednak odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim utrzymywać w czystości. W jaki sposób dokładnie wyczyścić wykładzinę w ciągu pierwszego półrocza po zakupie? W tym celu wystarczy czesanie jej miękką szczotką od czasu do czasu oraz dokładne odkurzanie. Po tym czasie można zacząć stosować bardziej zaawansowane metody.

Jak czyścić wykładzinę w bezpieczny sposób na sucho?

Nie każdy chce czyścić wykładzinę na mokro. Wybierając metodę na sucho i stosując się do podstawowych jej zasad, można jednak osiągnąć zadowalające rezultaty. W tym celu należy zakupić tzw. gotowy aktywator do krystalizacji brudu oraz wypożyczyć silnie ssący odkurzacz. Taki sprzęt pozwala przeprowadzić efektywne czyszczenie wykładziny https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ dywanowej metodą na sucho. Proces zaczynamy od precyzyjnego odkurzenia całej powierzchni, a następnie wyczesania ręcznie runa wykładziny. W kolejnym etapie należy zaaplikować na materiał suchy środek, po czym użyć szczotki walcowej, którą można wypożyczyć. Dopiero po upływie około 30-40 minut można usunąć suchy środek za pomocą silnego odkurzacza. Alternatywnie, wybierając domowe sposoby czyszczenia, można zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy nasypać kilka łyżeczek na powierzchnię wykładziny i pozostawić tak na kilka godzin. Po upływie tego czasu, całość należy dokładnie odkurzyć. W ten sposób można również skutecznie zneutralizować przykre zapachy.

Jak czyścić wykładzinę dywanową z użyciem wody?

Na mokro należy przede wszystkim czyścić te wykładziny, które są intensywnie eksploatowane. Dotyczy to głównie wykładzin znajdujących się w szkołach czy urzędach. Jaki jest skuteczny sposób na ich czyszczenie? Również w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie specjalistycznego sprzętu, który cechuje się dużą mocą ssącą oraz sprzętu myjącego. Oprócz tego należy dopasować do niego odpowiedni detergent o skutecznym działaniu. Podobnie jak w poprzednim przypadku należy rozpocząć pracę od dokładnego odkurzenia powierzchni wykładziny dywanowej. Warto też wcześniej sprawdzić, czy na powierzchni materiału nie znajdują się jakieś uszkodzenia. W takiej sytuacji należy postępować z nimi ostrożniej. W dalszej kolejności można przeprowadzić test sprawdzający w niewidocznym miejscu. Jeśli preparat nie wywołuje niepożądanych reakcji, można użyć go na całej powierzchni dywanu. Przez cały czas środek należy używać zgodnie z zaleceniami producenta, które dotyczą zarówno przygotowania płynu, jak i użytkowania maszyny piorącej. Po praniu należy materiał dokładnie wysuszyć. Jeśli pranie wykładzin w Krakowie dotyczy wykładziny welurowej, należy ją również dokładnie wyszczotkować za pomocą miękkiej szczoteczki. Czy dostępne są domowe sposoby czyszczenia wykładziny dywanowej? Aby wyczyścić ją w domu, potrzebne są: woda, butelka z aerozolem, mydło, soda i sól. Powierzchnie wykładziny pokrywamy produktami sypkimi, a następnie spryskujemy mieszanką wody i mydła. Po upływie kilku minut należy usunąć całość za pomocą miękkiej szczotki w jednym kierunku. Całość suszymy, przyciskając do powierzchni wykładziny ręcznik, który absorbuje wodę. Dodatkowo można je przycisnąć ciężkimi przedmiotami.

Podsumowując, warto jeszcze wspomnieć o bezpiecznym usuwaniu wykładzin. Jeśli nie nadają się już do dalszego użytku domowego lub przemysłowego, warto zakupić noże oraz zrywarki do wykładzin. Następnie z ich pomocą należy wyciąć pasy o szerokości 10 cm i kolejno zrywać. W ten sposób można bezpiecznie usunąć prawie wszystkie typy materiałów, w tym również wykładziny antystatyczne.