Jak idealnie dobrać odzież BHP?

Jak idealnie dobrać odzież BHP? Wbrew pozorom, idealnie dobranie roboczej odzieży BHP odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać odpowiedniej klasy ubrania, które będą służyły pracownikom przez długi czas. Ten artykuł to doskonała propozycja dla osób, które w najbliższych czasie planują zakup nowej odzieży roboczej. Dostarczy odpowiedniej wiedzy, o tym czym się kierować przy zakupie takiej odzieży oraz na jakie elementy zwrócić uwagę.

O czym należy pamiętać przy doborze odzieży roboczej?

Wybierając nową odzież BHP należy zadbać nie tylko o to, aby spełniała ona preferencje pracownika, ale przede wszystkim była dopasowana do specyfiki wykonywanego przez niego zawodu. Pamiętać należy również o tym, że w wielu branżach narzucony jest odgórnie nakaz noszenia określonego stroju roboczego. Nakaz taki nakłada na przedsiębiorców Kodeks Pracy, szczegółowo określając w jakich sytuacjach pracownik musi posiadać odzież BHP. Obowiązek dostarczenia takiej odzieży, spoczywa na właścicielu firmy. Tylko odpowiednio dobrana odzież, pod kątem wykonywanego zawodu oraz zagrożeń wynikających z niego, jest w stanie w pełni ochronić pracownika.

Jakość materiału

Jak idealnie dobrać odzież BHP?

Na rynku istnieje wielu producentów szyjących i sprzedających odzież BHP, jest więc w czym wybierać. Na co zwrócić uwagę? Jak łatwo się domyśleć wybierając nową odzież należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość wykonania, a przede wszystkim materiał z którego jest wykonana. Profesjonalna odzież BHP powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które charakteryzują się doskonałą odpornością na uszkodzenia oraz zabrudzenia a przy tym jest lekka i przewiewna zapewniając pracownikowi komfort noszenia. Jeżeli pracownik ma w niej spędzać 8 czy też 10 godzin dziennie, musi czuć się w niej komfortowo. Najpopularniejszym materiałem jest bawełna oraz mieszanki bawełny z innymi materiałami. Część mieszanek tworzona jest z myślą o konkretnych zagrożeniach i branżach. Warto, więc to dokładnie sprawdzić wybierając odzież BHP.

 

Najlepsze szkolenia BHP znajdziesz tutaj.

Warunki pogodowe

Wybór idealnej odzieży roboczej powinien być uzależniony także od pory roku oraz uwzględnić jak często pracownik pracuje na zewnątrz. Jak łatwo się domyśleć w sezonie zimowym warto postawić na cieplejszą odzież, która nie tylko chroni przed zabrudzeniem czy też zanieczyszczeniami, ale dodatkowo chroni pracownika przed zimnem. Odzież taka zazwyczaj wyposażona jest w specjalny ocieplacz. W letnich miesiącach odzież robocza powinna być wykonana z cieńszego i bardziej przewiewnego materiału, dzięki czemu będzie można zapobiec nadmiernemu przegrzewaniu się ciała i nieprzyjemnemu poceniu poprawiając tym samym komfort pracy pracownika. Jeżeli wykonujemy pracę w nocy albo w niebezpiecznych, ruchliwych miejscach, to warto zadbać o to, aby odzież robocza posiadała specjalne odblaski bezpieczeństwa, żebyśmy byli odpowiednio widoczni.

Wysoka jakość odzieży roboczej

Na naszym rynku jest bardzo wielu producentów odzieży roboczej, ale należy powiedzieć sobie szczerze, że niewielu z nich oferuje wysokiej klasy produkty. Decydując się na nową odzież BHP warto postawić na produkty od znanych producentów, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią wśród przedsiębiorców. Wysokiej jakości odzież powinna być nie tylko bardzo wytrzymała i wygodna, ale również odporna na zabrudzenia i łatwa w praniu. Ze względu na specyfikę wielu zawodów, odzież robocza jest często narażona na wiele uszkodzeń mechanicznych, więc również to powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze producenta odzieży. Markowa odzież BHP to inwestycja na długie lata, która bardzo szybko nam się zwróci. Lepiej, więc jednorazowo zainwestować większą kwotę w dobrej jakości odzież niż często dokonywać zakupów przeciętnej odzieży.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W bardzo wielu zawodach głównym zadaniem odzieży ochronnej jest oczywiście zabezpieczenie pracownika, przed różnorodnymi urazami i działaniem substancji na które narażeni są w miejscu wykonywania pracy. W wielu branżach odzież BHP musi spełniać odpowiednie normy jakości i bezpieczeństwa, udokumentowane przez posiadanie niezbędnych certyfikatów. Markowa odzież ochronna ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla pracowników budowlanych, pracowników zatrudnionych na produkcji oraz dla osób pracujących w zakładach z dużą ilością szkodliwych substancji chemicznych.  Dodatkowo, w zależności od miejsca pracy, mogą być wymagane dodatkowe elementy ochronnego ubioru jak rękawiczki, kast, kitel czy też specjalne buty robocze.

Idealnie dopasowany rozmiar

Na końcu warto wspomnieć o tym, że odzież robocza powinna idealnie leżeć na pracowniku. Szczególną uwagę należy przede wszystkim zwrócić przy zamawianiu takiej odzieży przez internet. Najbezpieczniejszym wyjściem są oczywiście sklepy stacjonarne, gdzie można przymierzyć kupowaną odzież.  Często te same rozmiary u wielu producentów wypadają zupełnie inaczej. Dobrze dopasowany strój to przede wszystkim większy komfort pracy, ponieważ dana odzież nie będzie ani za mała ani za duża. To ważne, zważając na to, że spędzamy w niej kilka godzin dziennie.