Czy w najbliższym czasie warto zakupić dysk SSD?

Czy w najbliższym czasie warto zakupić dysk SSD? Dyski SSD powoli stają się standardem, niezależnie od tego, do czego używamy naszego komputera. Rezygnując z bardziej tradycyjnych dysków HDD, odczujemy znaczącą różnicę, jeśli chodzi o szybkość pracy naszego systemu operacyjnego. Docenią to wszyscy użytkownicy komputerów mobilnych i stacjonarnych. Z kolei zapaleni gracze komputerowi będą mogli nacieszyć się o wiele krótszymi okresami ładowania w wymagających grach.

Chociaż dobra karta graficzna i procesor nadal są podstawa, komputer do gamingu nie obejdzie się obecnie bez dysku SSD. Oczywiście nośniki wykorzystujące technologię półprzewodnikową mają o wiele więcej zalet. Są równie przydatne dla osób, które pragną przechowywać dane na fizycznym nośniku, ale pragną mieć do nich praktycznie natychmiastowy dostęp. Z uwagi na zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, dyski SSD są znacznie wydajniejsze pod tym względem od dysków twardych.

Jak wyglądała sytuacja na rynku dysków SSD w roku 2019?

Czy w najbliższym czasie warto zakupić dysk SSD?Z biegiem czasu dyski SSD stawały się coraz bardziej przystępne, jeśli chodzi o ich cenę. Ten trend trwa już od kilku lat, ale właśnie w czwartym kwartale tego roku półprzewodnikowe nośniki osiągnęły rekordowo niskie ceny. Pojedynczy GB miejsca na dysku SSD kosztował nas poniżej 50 groszy, o ile kupiliśmy model posiadający interfejs SATA. Z kolei szybsze dyski obsługujące PCIe, stopniowo zbliżają się do tego poziomu. Właśnie ta obniżka cenowa sprawiła, że tego typu nośniki są coraz częściej używane w rozmaitych urządzeniach. W dużej mierze spadające koszty dysków SSD zawdzięczamy wejściu na rynek specjalnych kości 3D QLC. Są o wiele tańsze w porównaniu do alternatywnych rozwiązań, chociaż istnieją pewne obawy, czy nie przypłacając to obniżoną żywotnością. Mimo wszystko producenci kontynuują ich produkcję i stopniowo zwiększa się ich udział w rynku dysków SSD. W najbliższym czasie firmy wytwarzające nośniki półprzewodnikowe mogą zacząć używać nowych kości 3D NAND PLC, które również są budżetowym rozwiązaniem.

Producenci stale wypuszczają coraz szybsze modele dysków SSD. Mamy już do dyspozycji nośniki z obsługą standardu PCI Express 4.0. Pozwala on na osiągnięcie prędkości odczytu i zapisu danych na poziomie 5000 MB/s. Chociaż interfejs PCIe czwartej generacji jest coraz powszechniej używany, nie każda maszyna jest w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości. Potrzebujemy płyty głównej takiej jak AMD X570 albo z podobnych serii. Oczywiście z upływem czasu tak potężne podzespoły komputerowe staną się standardem. Nie oznacza to jednak, że producenci zamierzają zaprzestać swoich starań, aby wypuszczać jeszcze sprawniejsze dyski SSD. Pojawiają się już pierwsze wzmianki o PCIe 5.0, które będą jeszcze szybsze. Kolejnym skutkiem ubocznym spadających cen nośników półprzewodnikowych, jest rosnąca popularność bardziej pojemnych modeli. Coraz więcej osób decyduje się odrobinę dopłacić i zaopatrzyć się w dysk o pojemności 512 GB zamiast 128 GB. Jest to o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie. W odpowiedzi na to producenci zaczynają wypuszczać jeszcze bardziej pojemne dyski SSD.

Główne zalety dysków SSD

Ponieważ dyski półprzewodnikowe nie używają żadnych ruchomych części, ich odporność na urazy mechaniczne jest o wiele większa. Wewnątrz dysków SSD znajduje się wyłącznie elektronika, która nie przestanie działać pod wpływem upadku takiego nośnika. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dyskami magnetycznymi. Nawet najlepsze obudowa nie zapewni ich całkowitej ochrony w takiej sytuacji. Właśnie obecność ruchomych elementów sprawia, że takie nośniki są mało wytrzymałe. Co więcej, podczas ich pracy wytwarzany jest irytujący hałas. Jego brak jest kolejną zaletą dysków SSD. Nawet po kilku latach użytkowania pozostaną jednym z najcichszych podzespołów w naszym komputerze. Kolejną zaletą konstrukcji tego typu nośników jest o wiele mniejsze zużycie energii, ponieważ nie ma potrzeby wprawiania w ruch talerza. Z pewnością docenią to właściciele laptopów z mało pojemnymi akumulatorami. Niski pobór energii przekłada się na niską temperaturę pracy. W ten sposób bezpieczeństwo danych znacząco ulega poprawie, gdyż w wysokich temperaturach łatwo dochodzi do uszkodzenia podzespołów komputerowych. Dyski SSD są również o wiele lżejsze od dysków HDD. Ma to znaczenie przede wszystkim dla użytkowników komputerów mobilnych.

Czy dyski SSD mają jakieś wady?

Praktycznie jedynym mankamentem dysków półprzewodnikowych jest ich cena. Chociaż każdego roku spada i tym samym zwiększa się opłacalność tego rozwiązania, modele o pojemności powyżej 1 TB są nadal o wiele droższe w porównaniu do alternatywy HDD. Jeśli szukamy nośnika, który posłuży nam za bardzo pojemny magazyn danych, a szybki dostęp do nich nie jest istotny to trudno uzasadnić kupno czegoś innego niż tradycyjny dysk talerzowy. Tak wielkie dyski SSD będą dostępne w rozsądnej cenie dopiero za kilka lat. Wbrew pozorom żywotność kości pamięci w tych nośnikach nie stanowi obecnie problemy. Znacznie częściej dochodzi do uszkodzenia kontrolera pamięci. Wyczerpanie cykli zapisu na pojedynczej komórce jest mało prawdopodobne.