Rolety wewnętrzne – czy wybór jest oczywisty?

Rolety wewnętrzne – czy wybór jest oczywisty? Rolety wewnętrzne to must-have w każdym domu oraz mieszkaniu. Pełnią one nie tylko funkcję bariery oddzielającej nas od świata zewnętrznego. Odpowiednio dobrane mogą ochraniać przed niechcianymi promieniami słonecznymi czy stanowić ciekawy element wystroju domu. Na jakie rolety wewnętrzne najlepiej się zdecydować? Które rozwiązanie będzie idealne do sypialni, a o czym warto pomyśleć podczas wybierania rolet w salonie? I czy naprawdę ma to takie znaczenie?

Rolety – najpopularniejsze rodzaje

Rolety na zamówienie nie są najtańszym rozwiązaniem i właśnie dlatego przed zakupem warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Istnieje bardzo wiele rodzajów takich zasłon, a różni je nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcja, którą pełnią. Możemy wyróżnić następujące rolety okienne:

Dzień noc oraz zaciemniające

Jedne z obecnie najpopularniejszych rolet. Zaprojektowane są w taki sposób, aby dawać możliwość kontrolowania dopływu światła do pomieszczenia. Poziome pasy zrobione są z dwóch rodzajów tkaniny – jednej, która przepuszcza większą ilość słońca i drugiej, która skutecznie przed nim chroni. Taki system pozwala na wygodne dostosowanie jasności w pokoju poprzez zwyczajne przesuwanie rolet. Rolety dzień i noc to świetne rozwiązanie do pomieszczeń, w których spędzamy większość swojego wolnego czasu.

Rzymskie

Rolety rzymskie to rodzaj zasłon, który pełni głównie funkcję dekoracyjną. Delikatna tkanina nadaje pomieszczeniu lekkości i subtelnego designu. Ten typ rolet zapewnia nie tylko niesamowity wygląd okna, ale mimo cienkiej tkaniny skutecznie oddziela od świata zewnętrznego. Ten typ rolet świetnie sprawdzi się w szczególności w salonie, gdzie zasłony będą pełniły w dużej mierze funkcję dekoracyjną.

Drewniane żaluzje

Drewniane żaluzje obecnie stają się prawdziwym hitem i zyskują coraz większe grono fanów. Nic dziwnego, ponieważ nadają pomieszczeniu niepowtarzalnie naturalnego klimatu. Duże zainteresowanie drewnianymi roletami niestety współgra z bardzo wysoką ich ceną. Każdy, kto wybiera bambusowe czy laminowane żaluzje powinien liczyć się z wyższymi kosztami zakupu. Jednak inwestycja jest tego warta ze względu na ich funkcje. Doskonale izolują pomieszczenie od wysokiej temperatury z zewnątrz, a także pozwalają na skuteczne zaciemnienie pokoju. Genialnie sprawdzą się w większości pomieszczeń w domu.

Plisy

Budowa rolet plisowanych przypomina składaną harmonijkę. Warto zaznaczyć, że ten typ zasłon charakteryzuje się dużą funkcjonalnością. Pozwalają one na zasłonięcie nie tylko całej powierzchni okna, ale również poszczególnych jego elementów. Ta przydatna funkcja sprawdzi się w szczególności w pomieszczeniach wystawionych na słońce. Plisy pełnią również funkcję dekoracyjną: produkowane są w różnych kolorach, a nawet wzorach.

W kasecie

Rolety w kasecie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Umieszczone są na ramie okiennej, dzięki czemu po ich zasłonięciu mamy wrażenie, że przestrzeń optycznie nie zmniejszyła się. Warto zaznaczyć, że montaż takich rolet jest bardzo prosty i bezinwazyjny. Dodatkowo można je spotkać w wyszukanych kolorach i wzorach, dlatego świetnie sprawdzą się jako elegancka ozdoba każdego pomieszczenia.

Wolno-wiszące

Rolety wolno-wiszące zostały stworzone w szczególności z myślą o dużych oknach. Dokładnie osłaniają one całą wnękę skutecznie oddzielając pomieszczenie od promieni słonecznych. To rolety, które mogą być montowane zarówno do ściany, jak i do sufitu, dzięki czemu wyglądają naprawdę elegancko.

Najlepsze rozwiązanie do salonu

Najczęściej z poważnym dylematem przy wyborze rolet spotykamy się w salonie. To właśnie w tym miejscu najważniejsza jest nie tylko funkcjonalność, ale również efekt wizualny. Warto dokładnie przeanalizować, czego konkretnie szukamy. Z pewnością dobrym wyborem do salonu będą rolety dzień noc. Regulacja jasności w pomieszczeniu to bardzo przydatna funkcja podczas relaksu na kanapie w towarzystwie lektury, czy podczas oglądania telewizji. Wiele ludzi decyduje się na rolety rzymskie do salonu, ponieważ nadają mu lekkości i delikatnego stylu. Jeśli jednak zależy nam na skutecznym zaciemnieniu pomieszczenia i modnym designie, być może warto przemyśleć opcję drewnianych żaluzji czy plisowanych rolet.

Funkcjonalność w sypialni

Podczas wyboru rolet do sypialni najważniejszą rolę odgrywa funkcjonalność, a dopiero później efekt dekoracyjny. W tym pokoju świetnie sprawdzą się najpopularniejsze rolety wolnowiszące czy też w kasecie. Ich cena będzie stosunkowo niska, a użytkowanie bardzo wygodne. Jeśli jednak koszt nie gra roli, a chcemy połączyć efekt mocnego zaciemnienia z przyjemnością wizualną, powinniśmy przemyśleć zakup drewnianych żaluzji. Ich naturalny charakter nada przyjemniej błogości w sypialni. Rolety dzień i noc to również dobre rozwiązanie do tego pomieszczenia. Regulacja natężenia światła pozwoli na wieczorne wyciszenie oraz subtelny poranek. Wybór rolet to często duże wyzwanie, z którym mierzą się właściciele domów i mieszkań. Całe szczęście rynek wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom i daje duży wybór funkcjonalnych i pięknych rozwiązań.