Przeszczep włosów – przebieg zabiegu, skutki uboczne i przeciwwskazania

Przeszczep włosów – przebieg zabiegu, skutki uboczne i przeciwwskazania. Przeszczep włosów jest zabiegiem, którym umożliwia całkowitą zmianę swojego wyglądu. Za pomocą transplantacji włosów, osoby mające problem z łysieniem, dużym ubytkiem włosów z powodu choroby czy z ich gęstością, będą mogli na nowo cieszyć się z bujnej fryzury. Podczas zabiegu pobiera się zespół mieszków, po czym wszczepia w wyznaczone miejsce, które jest pozbawione włosów. Cała procedura jest prosta i całkowicie bezbolesna, nie wymaga też długiego okresu rekonwalescencji. Z tego względu przeszczep włosów jest coraz częściej wybieranym zabiegiem, zwłaszcza przez panów.

Dlaczego tak właściwie włosy wypadają?

Powodem łysienia są zaburzenia spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, chorobą, złą dietą, a często także stresem. Bardzo częstą przyczyną jest szkodliwe działanie męskich hormonów. Testosteron we krwi przez działanie enzymów zamienia się na DHT, który niszczy mieszki włosowe. Na tak niekorzystne działanie, niewrażliwe są jedynie mieszki włosowe umiejscowione na potylicy. Z tego względu właśnie z potylicy pobierana jest odpowiednia ilość włosów do przeprowadzenia transplantacji. Włosy te są także odporne na wypadanie. Z łysieniem androgennym mogą borykać się również kobiety. Dzieje się tak przez niedobór estrogenów, u kobiet przerzedzenie włosów występuje przede wszystkim na czubku głowy oraz w okolicach czoła.

Przebieg zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów może być przeprowadzony na parę sposobów. Niezależnie od tego, jaką metodą wybierzemy i tak należy ustalić linię rozmieszczenia nowych włosów, która jest przed zabiegiem zaznaczona na skórze. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej z potylicy pacjenta pobierane są mieszki włosowe. Tworzone są z nich implanty, które zostają później wszczepione pacjentowi zgodnie z wybraną techniką. Znaną metodą wykonywania przeszczepu włosów jest mikroimplantacja.

Na czym polega mikroimplantacja?

Podczas takiego zabiegu specjalista wszczepia w skórę mikroimplanty o średnicy od 0,6 do 0,9 mm. Implanty te wszczepia się w naturalnym układzie, aby efekt był jak najbardziej zadowalający. Zachowuje się odległość na ok. 1 mm pomiędzy wszczepianymi implantami. Pacjent dzięki tej metodzie uzyskuje piękne i naturalnie wyglądające włosy.

Smart Graft

Jest to metoda wszczepiania włosów w pełni zautomatyzowana, przeprowadzana poprzez specjalne urządzenie. Bardzo szybko zostają pobrane włosy do przeszczepienia oraz umieszczone implanty w skórze pacjenta. Jest to metoda niezwykle precyzyjna, a cały zabieg trwa sprawnie i krótko.

Dużą zaletą przeszczepu włosów jest to, iż jest to zabieg mało inwazyjny. Właściwie już po tygodniu od przeprowadzenia przeszczepu można wrócić do swoich codziennych czynności. Nie ma okresu rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zaleceń lekarskich po wykonanym przeszczepie włosów. Pacjent otrzymuje maść z antybiotykiem do smarowania ranek po zabiegu, leki przeciwbólowe. Pacjent powinien chłodzić obrzękniętą po przeszczepie skórę głowy przy użyciu opatrunków żelowych. Z myciem włosów trzeba odczekać parę dni, a do tego celu stosować jedynie delikatne szampony.

Dla kogo przeszczep włosów będzie niewskazany?

Przeszczep włosów nie powinno się wykonywać u osób borykających się z przewlekłymi chorobami skóry i łysieniem plackowatym. Łysienie plackowate to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której organizm ludzki uznaje włosy za obcy czynnik i usuwa mieszki włosowe. W ten sposób powstaje do łysych placków na głowie. Przeszczep włosów w przypadku pacjenta z łysieniem plackowatym nie ma najmniejszego sensu, gdyż takie włosy nie utrzymają się na skórze.

Czas po zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów - przebieg zabiegu, skutki uboczne i przeciwwskazaniaPo przeprowadzonym zabiegu przede wszystkim pacjenci będą odczuwać ból czy bolesność w miejscu przeszczepu oraz w miejscu, z którego lekarz pobrał mieszki włosowe do przeszczepu. Przez następne dni przeważnie należy stosować leku przeciwbólowe i antybiotyki, których celem jest zapobiegnięcie ewentualnym zakażeniom. Często pacjenci muszą również przyjmować środki przeciwzapalne w postaci sterydów doustnych, których zadaniem jest złagodzenie obrzęku. Innym preparatem przyjmowanym po przeszczepie włosów jest lek stymulujący ich wzrost. Warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami lekarza i ich bezwzględnie przestrzegać.

Możliwe powikłania po zabiegu

Pacjenci przede wszystkim borykają się często z bliznowcami, zwłaszcza jeśli do przeszczepu została zastosowana metoda STRIP. Niestety tego skutku ubocznego nie da się w żaden sposób uniknąć poprzez wybranie danego zabiegu czy stosowanie lekarstwa.

Objawy niepożądane jakie mogą jeszcze wystąpić to:

  • krwawienie
  • utrata czucia wokół miejsc chirurgicznych
  • zapalenie mieszków włosowych
  • swędzenie i obrzęk głowy
  • ból głowy
  • drenaż skorupy albo ropy wokół miejsc poddanych zabiegowi
  • infekcje
  • postępująca utrata włosów
  • obszary włosów nie pasujących do innych

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu przeszczepu włosów:

  • spore zaburzenia hormonalne u kobiet
  • zaawansowana cukrzyca
  • nowotwory
  • choroby układu krążenia
  • łysienie plackowate
  • łysina zajmująca większość głowy