Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa najczęściej kojarzy nam się z czymś, czego się obawiamy. Taki nastrój, czy też często strach zaszczepiamy w naszych pociechach, które niepotrzebnie nastawiają się negatywnie do pierwszej wizyty w poradni dentystycznej. Spotkanie ze stomatologiem wcale nie musi być tak złe, jak nam się wydaje. Dzisiejsza medycyna rozwinęła się na tyle, aby umożliwić nam praktycznie bezbolesne plombowanie, czy usuwanie zębów. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa, aby się nie bało? Co zrobić, aby uniknąć płaczu i niepotrzebnej histerii? Odpowiedzi na te pytania i kilka cennych wskazówek opisaliśmy w naszym najnowszym poradniku.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Każde dziecko jest inne, więc z pewnością jego nastawienie będzie zależało od wielu czynników. Istnieje jednak kilka sprawdzonych trików, które sprawią, że dziecko pójdzie do dentysty bez obaw.

Po pierwsze: stomatolog to też lekarz

Najważniejszym zadaniem będzie z pewnością uświadomienie pociechy w tym, że każdy dentysta jest też lekarzem. Gdy dziecko odczuwa ból brzucha, ma katar lub kaszel, aby dowiedzieć się, co dokładnie mu dolega, umawiamy się na wizytę u pediatry. To samo dotyczy zębów. Jeżeli nasza córka lub syn, odczuwa ból lub chcemy sprawdzić, czy nie wdała się gdzieś próchnica, musimy udać się do specjalisty, jakim jest stomatolog https://doboszimplanty.pl/kontakt/. Takie porównanie z pewnością uspokoi malucha i pomoże mu się oswoić z tym, że jest to niezbędne. Wówczas wpoimy dziecku, że jest to normalne zachowanie, które musi przejść.

Po drugie: nie opowiadaj o swoich negatywnych przeżyciach

Zdarza się, że to właśnie — my — dorośli nieświadomie i jednocześnie negatywnie nastawiamy dziecko. Podsłuchana rozmowa, czy nawet opowiadanie o naszych negatywnych doświadczeniach w dużej mierze wpływa na nasze pociechy. W konsekwencji tego, nawet jeżeli wizyta będzie bezbolesna, a stomatolog będzie tylko chciał sprawdzić stan uzębienia i jamy ustnej, dziecko zacznie płakać lub się stresować. Nawet jeżeli przytrafiły nam się, jakieś przykre, czy też bolesne historie, warto zadbać o to, aby nasze maluchy o tym nie wiedziały. Gdy dziecko zauważy, że dorosły boi się takiej wizyty, uzna, iż naprawdę może być to nieprzyjemne spotkanie i już na samą myśl będzie negatywnie nastawione. Z tego powodu, należy tego unikać. 

Po trzecie: dbanie o uzębienie

Wiele rodziców boryka się z problemem mycia zębów. Często dzieci nie chcą lub zapominają o higienie jamy ustnej, co przekłada się na występowanie próchnicy. Warto edukować dziecko od małego i zachęcać do tego, aby przynajmniej dwa razy dziennie używa szczoteczki i pasty. Takie zachowanie sprawia, że dziecko staje się bardziej świadome i wie, że należy dbać o uzębienie, dlatego wizyta u stomatologa może zostać odebrana, jak zwykłe spotkanie z lekarzem pediatrą. Jeżeli mamy problem z przekonaniem maluchów do mycia zębów, warto wprowadzić element zabawy. Specjalne szczoteczki, kolorowe pasty, czy “mycie zębów na czas” z pewnością mogą w tym pomóc.

Po czwarte: porozmawiaj z dzieckiem na temat przebiegu wizyty 

Zarówno u dorosłych, jak i dzieci strach najczęściej wynika z niewiedzy. Boimy się nowych sytuacji, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. To samo bardzo często czują najmłodsi. Aby pozbyć się lęku, warto porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak będzie przebiegała wizyta. Kluczowy będzie w tym przypadku także dobór odpowiednich słów, czyli zamiast mówić o tym, że: “Pan doktor będzie używał różnych narzędzi, aby rozwiercić dziurę”, możemy powiedzieć: “Pan doktor do badania używa nowoczesnych sprzętów, a wizyta odbywa się na fotelu, który podnosi Cię do góry albo w dół”. Postarajmy się zatem, aby samym opowiadaniem zachęcić dziecko do wizyty.

Po piąte: odpowiedni stomatolog

Nawet jeżeli dentysta, do którego uczęszczamy, wydaje się dla nas odpowiedni, to nie zawsze może oznaczać, że ma dobre podejście do dzieci. Stomatolog dziecięcy musi wyróżniać się przede wszystkim cierpliwością i doświadczeniem, dlatego warto wybrać miejsce dedykowane dla najmłodszych. W nowoczesnych przychodniach dentystycznych wprowadza się wiele udogodnień dla dzieci na przykład: w postaci bajek wyświetlanych podczas zabiegu, czy małych upominków dla młodych pacjentów. Warto wybrać takie miejsce, które w jakimś stopniu zachęci dziecko do kolejnej wizyty.

Oczywiście, wskazane powyżej triki, to tylko wskazówki, które u jednych dzieci sprawdzają się częściej u drugich rzadziej. Niemniej jednak już samo nastawienie potrafi działać cuda, więc warto szczegółowo pochylić się nad pierwszą i drugą sugestią. Dzieci również rozmawiają ze sobą na temat stomatologa w szkole lub w przedszkolu, czego nie możemy uniknąć. Gdy jednak wskutek opowieści koleżanki lub kolegi nasz syn, czy też córka czuje niepokój, warto rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić, że to fajna przygoda, a nie coś, czego trzeba się obawiać. Wystarczy chwila aby dziecko się zraziło nie chciało iść na kolejną wizytę, dlatego zawsze warto pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedniego stomatologa, który będzie przyjaźnie nastawiony do malucha. 

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl