Myjnie samoobsługowe

Myjnie samoobsługowe – proces korzystania z takich myjni samochodowych wygląda bardzo prosto: nałóż piankę i zmyj ją. Tuż za tymi podstawowymi czynnościami kryje się wiele procesów chemicznych i fizycznych, które wpływają na końcowy efekt mycia samochodu. Trzeba najpierw zastanowić się, jaki brud jest na samochodzie. Podstawą brudu są cząstki gleby, cząstki roślin, pyłki, owady i inne pozostałości organiczne. Cząsteczki asfaltu, bitumu, opon, sadzy, odczynników, pyłu z klocków hamulcowych i wielu innych są również mieszane z brudem samochodowym. Świeży brud łatwo się zmywa, ale z biegiem czasu wysoka temperatura silnika i słońce działają na brud, stale go nagrzewając i ułatwiając przebieg procesów chemicznych, zarówno wewnątrz brudu oraz między lakierem a cząsteczkami brudu.

Bezdotykowe myjnie samochodowe

Mycie na bezdotykowej myjni samochodowej polega na poddaniu brudu działaniu detergentów o wysokim stężeniu. Środki powierzchniowo czynne zmniejszają siłę przyciągania między cząsteczkami brudu, między cząsteczkami brudu a lakierem, aby później zostać zmyte wodą. Siła przyciągania jest precyzyjnie zmniejszona, dlatego w celu zmycia brudu konieczne jest działanie fizyczne przy użyciu dużej ilości wody lub wysokiego ciśnienia, lub obu.

Co wpływa na jakość procesu mycia?

  • Wpływ chemiczny.
  • Detergenty.
  • Woda.
  • Temperatura.
  • Czas.
  • Oddziaływanie fizyczne.
  • Ciśnienie.
  • Wydajność pompy.

Ekspozycja chemiczna i detergenty na myjni samochodowej

Samochód składa się z wielu części. Konieczne jest mycie nie tylko lakieru, ale także szkła, plastiku, gumy, chromu itp. Detergenty dla każdej z powierzchni muszą być różne, ponieważ działają ze zmienną wydajnością pracy na różnych rodzajach powierzchni. Jednocześnie nie powinny uszkadzać części samochodowych, co nie jest takie proste. Dlatego w trosce o przyjazność dla środowiska stosuje się mniej odporne chemicznie lakiery i farby rozpuszczalne w wodzie, stosuje się plastik z recyklingu, a zamiast chromu stosuje się jego imitację.

Brud ma również niejednorodny skład i różni się w każdym samochodzie. Chemia kwasowa jest skuteczna w przypadku substancji nieorganicznych o wysokiej zawartości żelaza, a także działa dobrze na szkle i chromie. Są jednak szkodliwe dla wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy (zwłaszcza zużytych, czyli z uszkodzonymi powierzchniami zewnętrznymi).Tego typu chemia jest rzadko stosowana w myjniach samoobsługowych i myjniach ręcznych, ponieważ konieczne są środki ostrożności, gdy są używane przez ludzi. Najczęściej spotykane w myjni samochodowej są alkaliczne rodzaje chemii samochodowej, z pewnymi zastrzeżeniami są one bezpieczne dla ludzi.

Chemia na myjniach samochodowych automatycznych, samoobsługowych, ręcznych

Myjnie samoobsługowe
Myjnie samoobsługowe

Na myjniach automatycznych instalowane są systemy dozujące o małej mocy, ponieważ im niższa moc, tym dokładniejsze dozowanie, a nadmierna wydajność po prostu nie jest potrzebna. Koszt systemów o wysokiej wydajności jest wyższy, zużywają więcej energii elektrycznej i nigdy nie zostaną w pełni wykorzystane. Systemy dozujące na myjniach automatycznych nie radzą sobie z chemikaliami o dużej lepkości i trzeba wykonać dodatkową pracę: lepkie szampony przed użyciem należy dodatkowo rozcieńczyć 1:1 lub nawet 1:3.

Jakość chemii zależy od wielu parametrów. Od receptury jakość komponentów, zgodność z technologią przygotowania i przechowywania zarówno gotowych chemikaliów jak i komponentów. Ponadto błoto jest niejednorodne, znacznie różni się w zależności od regionu, tj. nie ma uniwersalnych receptur, więc chemicy i technolodzy muszą mieć kontakt z klientami końcowymi, aby wprowadzać zmiany w recepturze, a zmiany te są testowane w praktyce.

Jednocześnie wymagania dotyczące wydajności silnie zależą od tego, do jakiego typu myjni chemia zostanie zastosowana. Najmocniejszy do myjni automatycznych, zwłaszcza zautomatyzowanych myjni bezdotykowych. Mniej wytrzymały na myjnie samoobsługowe, a najmniej na myjniach ręcznych.

Chemia w dobrej myjni samochodowej

Chemia samochodowa to podstawa myjni bezdotykowej, dlatego z tego, jak skuteczny jest wybór szamponu samochodowego, klienci będą zadowoleni. W przypadku myjni automatycznych potrzebne są szybko działające rodzaje chemii samochodowej, ponieważ wymagana jest maksymalna wydajność sprzętu. W przypadku tarcz, na których jest dużo pyłu z klocków hamulcowych, jedna chemia jest potrzebna, do spieniania innej, do usuwania śladów owadów – trzecia itd.

Niezbędne jest sprawdzenie skuteczności chemii w praktyce oraz zwracanie uwagi na powtarzalność, aby kanister z jednej partii mydła był taki sam jak kanister z innej partii. Możesz sam zająć się doborem chemii samochodowej lub powierzyć to zadanie dostawcy, który rzetelnie wykona taką usługę. Tempo reakcji chemicznych jest szybsze wraz ze wzrostem temperatury. Im wyższa temperatura, tym aktywniej działają detergenty, odrywając brud z powierzchni, dzięki czemu lepiej się zmywa.

Czas poświęcony na mycie samochodu

Aby jakakolwiek reakcja chemiczna przebiegła pomyślnie, potrzebny jest pewien czas. Czas potrzebny na reakcję zależny jest od rodzaju chemii, rodzaju aktualnego programu, ilości zabrudzenia i temperatury. Zrobotyzowane myjnie samochodowe wykorzystują szybko działające rodzaje chemii samochodowej, są one znacznie droższe niż konwencjonalne, ale zwiększają przepustowość urządzeń ze względu na minimalne lub brak przerw na działanie chemikaliów (roboty nakładają i zamykają chemikalia szybciej niż ludzie). Jeśli mówimy już o upale, to przy +30 i powyżej, szczególnie na słońcu, konieczne jest zmniejszenie stężenia detergentu, aby zwiększona szybkość parowania wody nie prowadziła do lawinowego wzrostu stężenie detergentu i jego krystalizacji na samochodzie. W przypadku otwierania automatycznej myjni bezdotykowej wybór wyposażenia jest kluczowym krokiem. Ważniejsze niż wybór lokalizacji.